2019 Ziraat Bankası Kredi Kartı Kampanyası. Ziraat Bankası Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Şartları Nedir?

Ziraat Bankası’ nın başlattığı bu kampanya Türkiye gündemine bomba gibi düşmüş bulunmakta. Kredi kartı borcu yapılandırması kampanyasında faiz oranı 24 aya kadar %1.10 60 aya kadar ise %1.20 olarak belirlendi. Her şey iyi güzelde peki bu Ziraat Bankası’ nın bahsi geçen kampanyasında şartlar nedir? Ziraat Bankası kredi kartı borcundan dolayı mağdur olan vatandaşlara 24 aya kadar ayda % 1.10 60 aya kadar ise ayda %1.20 faizle karşılıyor. Detaylar yazımızın devamında…

Ziraat Bankası kart borcu yapılandırması. Borç yapılandırması kapsamındaki kampanyanın şartları nedir? Ziraat Bankası kredi kart borcu mağdurlarına uygun faiz oranları ile borçlarını yapılandırmasını sağlıyor. Kart borçluları için oluşturulan kampanya kapsamındaki paketin ismi ‘Birleştiren İhtiyaç Kredisi‘ olarak belirlendi. Borçlu kişiler Ziraat Bankası’nın bu kampanyasındaki faiz oranlarını ve ödeme tablosunu merak ediyor. Detaylarını başlıklar altında tek tek yazıyoruz. Yapılan açıklamadan sonra kart borcu olan kişiler, Ziraat Bankası’na şahsen başvuru yaparak borçlarını yapılandırma şansına sahip olacaklar. Bu kampanyadan Ziraat Bankası’ na kredi kartı borcu olanların yanı sıra farklı bankaların kart borçlusu olan vatandaşlarımızda faydalanabilecekdir. 31 Aralık 2018 tarihinden sonra kredi kartı harcaması ve nakit avans kullanılması sebebiyle kart borcu ödemekte güçlük çeken veya ödemede gecikme yaşayan kişiler üzerindeki ana para ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi kampanyası ile indirilebilecek en az düzeye indirilip uygun faiz ve vade seçenekleri ile kart borçlarını ödenebilir hale getirilebilecektir. Birleştiren İhtiyaç Kredisi kampanyasına Ziraat Bankası şubelerinden şahsen başvuru yaparak faydalanılabilir.

Ziraat Bankası Tarafından Yapılan Sözlü Açıklamada İse Şu Sözler Söylendi.

“Ziraat Bankası, kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte yeni bir uygulama başlatmıştır. Uygulama, Ziraat Bankası’na kredi kartı borcu bulunan müşterilerin yanı sıra diğer bankalara kredi kartı borcu bulunan ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımızı da kapsayacaktır. Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile bireysel müşterilerimize  Bankamızdaki ve diğer bankalardaki kredi kartı borçlarını gelirlerine uygun ödeme planı altında, uygun koşullarda birleştirme imkânı sunulmaktadır.

Söz konusu ürün ile gerek Ziraat Bankası müşterilerinin, gerekse diğer banka müşterilerinin borçluluk düzeylerinin dengelenmesi, finansal yapılarının daha sağlıklı ve yönetilebilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Birleştiren İhtiyaç Kredisi kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık %1,10 ve 60 aya kadar aylık %1,20 faiz oranlarıyla müşterilerimize sunulmaktadır.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi Son Günü Ne Zaman ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; 31 Aralık 2018 tarihinden itibaren kredi kartı harcaması ve nakit avans kullanılması dolayısıyla kart borcunda ödeme zorluğu çeken ve ya bu borçlarını öderken gecikme yaşayan kişilerin üzerinde ki faiz oranını ve ana para yükünü Bahse konu olan kampanya kapsamında hafifleterek en uygun faiz ve vade teklifleri ile kart borçlarını ödenebilir kılacaklardır. Yine belirttiğimiz gibi kampanyaya başvurular Ziraat Bankası şubelerinden şahsen yapılmaktadır.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi Kampanyasına Başvuru Şartları Nelerdir?

Yapılan açıklamadan sonra kart borcu olan kişiler Ziraat Bankasına başvuru yaparak kampanyadan faydalanabilirler. Kampanyadan, Ziraat Bankası’ na kredi kartı bulunan kişilerle beraber diğer banka müşterileri de başvuru yapabilmekteler.

Ziraat Bankası’ nın bu kampanya ile kart borçlularına karşılık göstereceği ihtiyaç kredisinin başvuru şartları da belli olmuş durumda.

Ziraat Bankası’nın bu kampanyasından faydalanabilmek için müşterisi olduğunuz banka tarafından icra takibine düşmemiş olmanız gerekmektedir.

Faiz Oranları Ne Kadar ? Birleştiren İhtiyaç Kredisi Kampanyası Faiz Oranları Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Erdoğan’ ında müjdesini vermiş olduğu ve kart borcu olanlara taksitlendirme imkanı sunulduğu bu kampanya ile beraber en çok merak edilen ise şüphesiz bu kampanyanın faiz oranlarıdır. ‘Kredi kartı borç yapılandırması faiz oranı nedir’ şeklinde aratılan sorulardan dolayı Ziraat Bankası’ndan bir açıklama geldi. Ziraat Bankası tarafından gelen açıklama şu şekilde;

“Birleştiren İhtiyaç Kredisi kampanyası vatandaşların kredi kartlarına ait aylık faiz oranlarından daha uygun ve elverişli şartlar ile 24 aya kadar %1.10 ve 60 aya kadar %1.20 faiz oranlarıyla müşterilerimize sunulmaktadır.”

Kampanya Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekli ?

Ziraat Bankası, kredi işlemleri için şahsa ait gelir ve kimlik belgesi istiyor.

Bunun yanı sıra son 3 aya ait onaylı maaş bordrosu

Şirket yetkilisinin imza sirküsü

SGK hizmet ve tescil dökümü

Bu arada belirtmekte fayda gördüğüm bir husus daha var, eğer borçlu kişinin geliri yetersiz görülürse ek olarak kefilde istenebiliyor bu konuda dikkatli olmanızda fayda var.

Kampanya Kapsamında Kaç Taksit İle Ödeme Yapılıyor ?

Sürekli ve düzenli olduğu belgelenen gelirin en çok yarısını yani % 50 lik bir kısmını tahsis edilecek kredinin taksitine ayıracak şekilde işlem yapılıyor.

Örnek verecek olursak mesela; aylık 2 bin tl geliri olan bir kart borçlusunun taksitleri en fazla 1000 tl olacak şekilde belirleniyor.

Tahsis edilen kredinin vadesi de borçlunun aylık gelirine göre 24 ya da 60 ay vadeli olarak belirleniyor.

Bu kampanya da kredi kartı borçlarında en az asgari ödemeyi yapmış olma veya asgari ödeme yapılmamışsa bile borçlu olunan banka tarafından icra takibine düşülmemiş olunması da aranan şartlar içerisinde.

Kişinin kredi kartını kullanmış olduğu bankayla mevcut kart borçları için yapılandırma anlaşması imzalaması kişinin kredi talebi de karşılanmamakta.

Kredi Kartım İptal Olur mu?

Ziraat Bankası, borcu bulunan kartların iptal edilmesini de istemekte. Fakat uygun şartlar konusunda mutabakat sağlanırsa borcun bitirilmesiyle beraber yeni bir kredi kartı verebiliyor.

10 Madde de Yapılandırma

1) Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarını ödemekte zorlananlar için kullandıracağı kredi ‘Birleştiren İhtiyaç Kredisi.’ Ziraat Bankası ya da diğer bankaların müşterileri bu krediyi kullanarak kredi kartı borçlarını kapatabilecek.

2) Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyenlerin ya asgari ödemeyi yapmış olması ya da borcunu geciktirmiş ama takibe düşmemiş olması gerekecek.

3) Şu anda kredi kartlarının gecikme faizi yüzde 2.75. Ziraat Bankası’nın kullandıracağı kredide 24 aya kadar faiz yüzde 1.10 olacak. 24 aydan sonrası için kredi faizi yüzde 1.20 olarak uygulanacak.

4) 10 bin liralık bir kart 24 ay hiç ödenmezse yüzde 2.75’lik faiz üzerinden 21 bin 798 liraya ulaşıyor. Ziraat Bankası’ndan kredinin kullanılması halinde eğer 24 aya kadar kullanılırsa yüzde 1.10’luk faiz üzerinden aylık taksit 489 lira olacak ve dönem sonunda ödenecek tutar 11 bin 733 lira olacak.

5) 10 bin lira 60 ay vadeli alınırsa yüzde 1.20’luk faiz üzerinden aylık taksit 250 lira olacak ve dönem sonunda 15 bin lira olarak ödenecek.

6) Birleştiren İhtiyaç Kredisi kullanabilmek için tarih sınırı 31 Aralık 2018 olarak belirlendi. Kapsama bireysel krediler giriyor. Ticari krediler girmiyor. Kredi kartları kapsama dahil, tüketici kredileri dahil değil.

7) Kredi kartı borçlarını kapatanların bir gelirinin olması gerekiyor. Diğer bankalar kredi verirken kişilerin aldığı maaşın yüzde 50-55’ini takside bağlıyorlar. Ziraat Bankası’nın bu konuda esnek davranabileceği ve maaşın yüzde 70-75’ini kişiye bırakılabileceği belirtiliyor. Ancak bu oran da kişinin dosyası incelenirken karara bağlanacak.

8) Kişinin iki kartı varsa ve birisini alışveriş kartı olarak kullanıp asgari ödemeyi gerçekleştiriyorsa, diğer karttan nakit çekmişse her iki kartındaki borcunu da kapatabilecek, birleştirebilecek. Diğer bankalardaki borçlar kapatıldıktan ve kartlar iptal olduktan sonra Ziraat Bankası kişiye kendi kredi kartını önerecek.

9) Yapılandırılan borçlar için sınır yok. 500 liralık borç da 100 bin liralık kredi kartı da yapılandırılabilecek. Ancak kişinin gelir düzeyinin borcu ödeyip ödemeyeceği kriterine bakılacak.

10) Tüketici kredilerinde genel sınır şu anda 36 ay. BDDK’nın Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarını yapılandıran modeli için yeni geçici bir düzenleme hazırlığı hali hazır bilgiler arasında yer almakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir