Albayrak: ‘2019 Yılında 2,5 Milyon Yeni İstihdamı Hayata Geçireceğiz’

2019 İstihdam Seferberliği toplantısında konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamalarında öne çıkan hususlar şu şekilde;

2019 yılında 2.5 milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz. Bugün Türkiye istihdam konusunda devrimi yaşadığı bir günü yaşıyor. Hükümetimiz çok zor bir zamanda göreve geldi. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında başlayan finansal dalgalanmaların etkisini en aza indirebilmek için güçlü bir duruş sergiledik. Tüm bu süreçte uzun vadeli programlar hazırladık. Hedefimizi ve stratejimizi belirledik ve çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. KOBİ, esnaf ve sanayicimiz gün be gün rahatlama hissediyor. 2009 yılından bugüne kadar 10 milyon yeni istihdam oluşturulmuş durumda. Bölgesel istihdam teşvikini bir yıl uzatma kararı aldık. 6 puanlık SGK teşviğide 2019 yılında devam edecek.

KOBİ’lerimiz için 20 milyar liralık destekler sağlandı. KOBİ’ler için yeni paketimiz yolda, bunu bu hafta açıklayacağız. Bugünden itibaren esnaf kredilerinde 66.236 adet esnafımıza 6 milyar 238 milyon liralık kredi tutarına ulaşıldı. Mart sonunu bulmadan 10 milyar liralık kredi paketinin ilk bölümü esnaflarımıza kullandırmış olacağız. Tarımsal alanda seracılığa yönelik paketler açıklamıştık. %8,25 oranında faizle seracılara Ziraat Bankası güçlü finansman paketi açıldı. 10 günde KDV iade sürecini hayata geçirdik. Attığımız tüm adımlar piyasada etkisini gün be gün gösteriyor. Faizlerde düşüş sürüyor, tahvil faizlerinde Mayıs seviyelerine geldik. Mevduat faizi %30’a çıkmıştı, %20’nin altına geliyor. Ticari kredilerde de düşüş devam ediyor. Ocak ayında kullandırılan nominal krediler 7.7 milyar lira artış gösterdi, 20 Şubat itibariyle 24.8 milyar liraya çıkmış durumda.

Bazıları IMF çığırtkanlığı yaparak algı operasyonlarına girişirken sözde IMF’nin vereceği paranın çok üstünde miktarda ki parayı bir kaç aylık bir süreçte esnafımıza, çiftçimize, iş dünyasına kullandırarak piyasaya güçlü bir şekilde destek ortaya koymuş olduk.

2019 yılında her ay bir önce ki aydan iyi olacak dedik ve Şubat rakamları beklediğimizden de iyi gelmiş bulunmakta. Mart-Nisan dönemi çok daha iyi performansların sergileneceği dönem olacak.

Artık Türkiye ekonomide yeni bir hikaye yazmaya başlamıştır. Kıskananlar, çelme takmak isteyenlere rağmen yeni genç Türkiye’ yi bugün mevcut dengelerle korumaya devam edeceğiz.

Seçimden sonra spekülasyonların nasıl gereksiz olduklarını göreceğiz, tıpkı Gezi sürecinde olduğu gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir