Esnafa Faizsiz Kredi Müjdesi

Esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi müjdesi geçtiğimiz günlerde halkbank tarafından açıklanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak 20 Milyar TL’lik paket sağlanacağının ve bu paketten 40 Bine yakın işletmenin faydalanacağını bildirmişti. Binlerce Esnafın ve işletmecilerin yüzünü güldüren bu desteklere Hükümet tarafından bir destek daha açıklandı. Bu destek 10 adımda oluşmakta kira desteği, prim ve vergi desteği, firmaların ürünlerini dağıta bilmeleri için dağıtım noktaları, markalaşma desteği gibi 10 adımdan oluşan yeni destek paketi 2019 için hazırlandı.

Esnafa 10 Dalda Dev Destek

Halkbank tarafından esnafa 22 Milyar TL’lik faizsiz kredi . 350 bine yakın esnaf ve sanatkarın yararlanacağı bu faizsiz kredinin 2019 yılının ilk üç ayında 10 Milyar TL’lik kısmını kullandırılacağı açıklandı.12 Milyarlık geri kalan kısmı ise yılın geri kalan 9 ayında kullandırılacağı açıklandı. Halkbank faizsiz esnaf kredisinden sizde yararlanabilirsiniz.

Hazine ve Maliye bakanının 20 Milyarlık kredi paketinin yanı sıra 10 adımda destek verileceği haberini sizlerle paylaştık. peki bu 10 adım desteği neleri kapsıyor ;

 • Markalaşma desteği,
 • Alışveriş merkezlerindeki belli şartları taşıyan firmalara kira desteği
 • Vergi destekleri,
 • Prim destekleri,
 • Kredi destekleri,
 • Finansman destekleri
 • Oda kayıt destekleri
 • Teknolojik destekler (yenilikçi)
 • Tedarik ve dağıtım noktaları destekleri

Markalaşma Desteği Küçük işletmelerinde büyümelerini sağlamak adına ve kaliteli ürün üretim konusunda öncü firmalar arasına girmelerini sağlamak için gerekli olan eğitim, fuar gibi etkinliklere katılmalarında ihtiyaç duyulan desteklerin verilerek marka ve kaliteye ulaşmalarının yolu açılacaktır.

30 Bin TL Esnafa Faizsiz Kredi

Kobilere iş yeri kurulum giderleri dekorasyon maliyeti ve hammadde tedarikinin sağlanması adına 2019 yılında da faizsiz olarak 30 bin TL kredi kullandırılacak. Bunun yanı sıra sübvansiyon oranı %20 iken %100’e çıkartılmıştır.

Sanatsal Ve Kültürel Alanda Faaliyet Gösteren Esnaflara Kira Destekleri

Alışveriş merkezlerinde faaliyet gösteren sanatsal ve kültürel firmaların kira giderleri bu kapsamda %25 olarak destek verileceği ayrıca satış miktarlarına göre yer ayrımı yapılacak.

Halkbank Faizsiz Esnaf Ve Kefalet Kredisi

22 Milyar TL faizsiz Esnaf destek kredisinin 2019 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayında 10 Milyar TL’lik kısmının verileceğini paylaşmıştık. Düşük faizle ve faizsiz olarak kredi kullanmak isteyen esnafların gerekli şartları taşımaları halinde Halkbanka ve kooperatife başvurarak krediyi kullanmaları mümkündür.


Faizsiz Esnaf Ve Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Ve Kefalet Kooperatifine kaydı bulunan bütün esnaflarımız kredi başvurusu yapabilirler.Ancak krediyi kullanabilmeleri için bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Bankaya kredi için başvuru yapmadan kooperatif kaydınızın olduğuna dair belgeyi bankaya sunmanız gerekmektedir.Ayrıca çekilen kredinin ne amaçla kullanılacağına dair yazılı taahhüt vermeniz istenmektedir. örnek olarak makine gideri ham madde ihtiyacı gibi ihtiyaçlarınızı belirtebilirsiniz.Bu şartları sağladığınızda Faizsiz Esnaf Kredisini Kullanabilmektesiniz.


Faizsiz Esnaf Kredisini Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esnaf ve Kefalet Kooperatifinden kullanılan kredilerde daha önceki dönemlerde 500 TL dosya masrafı alınıyordu bu dönemde de alınması muhtemel görünmekte.

Başvuru yapan Esnaflarda istenilen evraklar

 • Firma yetkilisinin kimlik kartı
 • Vergi levhası
 • Esnaf Ve Kredi Kooperatifi üye olduğunu gösteren belgeler

Bu Belgelerle birlikte Banka veya kooperatife başvuru yapabilirler.

Ayrıca Faizsiz Esnaf Kredisinden Genç Girişimciler,Ustalık belgesi olup ilgili mesleklerde işletme sahibi olanlar vede unutulmuş ve yeniden canlanması gerek işletmeler meslekler bu krediden faydalanabilir

Unutulmuş meslekler arasında bakır işlemeciliği başta olmak üzere el dokumacılığı, oyacılık, bastonculuk,semercilik,ahşap oyma çanak çömlekçilik, yemenicilik gibi meslekler yer almaktadır.

 • Ustalık belgesine en az 3 yıl sahip olanlar
 • Mevcut işletmenin en az 1 yıl çalışıyor olması
 • işletmenin son 5 yılda kosgeb harici bir kurumdan destek almamış olması

Faizsiz Kredi kullanmasının şartları arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir