Faizsiz Toki Kredileri

Şehit ailelerine ve yetimlere, dullara, terör mağdurlarına toki toplu konut fonu kapsamında açılan faizsiz konut kredisi ilk olarak 1985 senesinde polis vazife görev yetki kanununa 1971 yılında bir madde eklenerek şehit polis ailelerine 5.000.000 TL Toki fonuna faizsiz olarak verilmiştir. Toki (Toplu Konut) kanununa bu kredinin alanı genişletilmiş ve Emekli Sandığından emekli olan ve faizsiz toki kredisi için hakkı olan bütün şehit aileleri ile birlikte terör mağdurları, dullar ve yetimlerinde faydalanmaları sağlanmıştır.

Faizsiz toki kredisiden faydalanmak için SGK’dan (Sosyal Güvenlik Kurumu) alınacak hak sahipliği belgesi alınarak Ziraat Bankasına müracaat edilmesi gerekmektedir.

Faizsiz TOKİ konut kredisi 2019 detayları yazımızın devamında, TOKİ’lerden uygun faizsiz taksitlerle ev almak isteyen okurlarımıza yazımızın devamında yardımcı olmaya çalıştık.

Başta şehit aileleri olmak üzere yetimlere, dullara ve gazilere 2019 yılı faizsiz TOKİ konut kredisi 20 yıl geri ödemeli Ziraat Bankası ile mümkün hale gelmiştir. TOKİ kurumu 2019 yılında faizsiz olarak 260 milyon Türk Lirası miktarda hak sahiplerine TOKİ konut kredisini %1 masrafla faizsiz kullandırıp ev sahibi yapacak.

2019 yılında kullandırılıcak olan faizsiz TOKİ konut kredisinin geri ödemesi krediyi kullanan hak sahibinin brüt maaşının 4 de 1’i miktarını Sosyal Sigortalar Kurumu otomatik olarak maaşından keserek ödemiş olacaktır. Ve bu kullanılan kredi de faiz oranı değişmeyerek toplam kredinin %1’i oranında masraf maliyeti alınacaktır.

Faizsiz TOKİ Konut Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır ?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Toplu Konut İdaresi tarafından şehit aileleri başta olma üzere savaş ve terör mağdurlarına, yetim ve dul vatandaşlarımıza ev sahibi olabilmeleri için %1 maliyetle faizsiz konut kredisinden yararlanabilmek için SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) nun emeklilik işleri genel müdürlüğünden faizsiz konut kredisi alabilmek adına hak sahibi olduğunu gösteren ilgili belge ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine başvurmaları gerekmektedir. Hak sahiplerine verilen söz konusu faizsiz krediden faydalanarak sahip olunan konutlar için hiç bir kısıtlama getirilmemiştir.

Şehit Aileleri ve Terör Mağdurlarına da 2019 TOKİ’den Faizsiz Konut Kredisi

İkiinci 100 günlük eylemler planında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan maddeye göre şehit aileleri ve terör mağdurlarına faizsiz TOKİ konut kredisi kullandırılacağı müjdesi verildi. İkinci 100 günlük eylem planı kapsamındaki maddeleri aşağıda belirtmeye çalıştık.

  • Şehit ailelerine ve terör mağdurlarına faizsiz konut kredisi kullandırılacak.
  • 9.000 adet konut ve sosyal yapının tamamlanacak
  • 10.000 aileye konut satışı gerçekleştirilecek.

2019 Faizsiz TOKİ Konut Kredisi Başvuru Evrakları

  • Hak sahibi olduğuna dair SGK’dan alınacak olan hak sahipliği belgesi.
  • Kredi başvuru dilekçesi.
  • T.C. kimlik kartı fotokopisi.
  • Kredi kullanılacak olan evin tapu senedi örneği

Yukarıda listelediğimiz belgeler ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunarak 2019 yılında faizsiz toki konut kredisi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir