KOBİ Kredileri Nedir?

KOBİ; küçük ve orta ölçekli işletmeleri tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. Kobiler, düşük ve küçük bütçeli işletmelerin tamamından oluşmaktadır. İşletmenin içeriği, yapısı ve sektörü ne olursa olsun kobilerin hazimleri ve gelişme süreleri belirli kalıplara dayanmaktadır. Bu kalıplardan çıkmak için de kobiler, belirli dönemler de kredi yöntemine başvururlar. Bu kredilere ise Kobi kredileri adı verilmektedir. Peki KOBİ Kredileri Nedir?

Kobi Kredileri Nedir?

Bankalar, kobilerin işlerini büyütebilmesi ve gelişebilmesi için kendi bünyelerinde kredi finansman desteği üretir ve bunları kobilere sunar. KOBİ müşterileri genel olarak banka personelleri ile birebir görüşme sağlar ve banka personelleri gerektiği zaman da kobileri ziyaret ederler. Bu yapılan ziyaretlerin amacı ise genel olarak işlerinizin ne durumda gittiğini anlayabilmek ve desteğe ihtiyacınızın olup olmadığını anlamak için yapılır. Elbet bu aşamaya gelebilmek için çalışmak istediğiniz bankanızın sizin uygun bir kobi olup olmadığınızı araştırmasıyla başlamaktadır. Eğer vergi mükellefiyseniz çalıştığınız banka ile görüşüp, kobi müşterisi olabilirsiniz. Kobi ve Kobi müşterisi olabilmenin yolları bunlardır.

Kobi kredileri ise, Kobilere özel bir şekilde hazırlanan kredilerdir. Bireysel müşteriler bu kredi çeşitinden faydalanamazlar. Kobiler ise bu krediyi, işini büyütmek araç ve personel desteği alabilmek için bu kredileri kullanırlar. Bu kredilere örnek verecek olursak eğer; Ticari Destek Kredisiİhtiyaç KredisiTicari Taşıt Kredisi olarak gruplara ayırabiliriz. Bu krediler de, bireysel krediler de olduğu gibi belli başlı onay aşamasından geçer ve kredi notunuz geçmiş kredi siciliniz de bu durumu etkileyen faktörlerdendir. Unutmamak ta fayda var kredi notunuz ve geçmiş siciliniz kadar işletmenizin gelir durumu ve işleyişi gibi faktörler de kredi alabilmeniz için etkin rol oynamaktadır. Banka tarafından sizin için yetkilendirilmiş personelin sizi tanıması, kullanmak istediğiniz kredileriniz için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Sizi çok iyi tanımayı başaran müşteri temsilcisi dosyanızı iyi hazırlayacak ve kredinize onay verilmesi için elinden gelen çabayı sarf edecektir.

Peki İşletmenin Durumu Nasıl Tespit Edilir?

Çalışan sayısı 1 ile 5 arasında ki işletmelerin iş gelişimlerini büyütmek için bankalar tarafından yüksek oranda destekler verilir. Bankalarda sizinle ilgilenen kobi bölümündeki müşteri danışmanları yani (finansörler) sizin ve işletmenizin an ve an gelişim sürecini bizzat takip eder, bu yolda sizin lehinize olan projeleri sürekli olarak size sunmaya gayret gösterir. Ziyaretlerin genel amacı olarak da bunu gösterebiliriz. Kobiler için ayrıyetten bir çok destek platformu halihazır da bulunmakta. Tüm bunlar için bizleri takipte kalmanızı tavsiye ederim.

Sorularınızı bizlere aşağıdaki yorumlar bölümünden iletebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir