KYK Kredi Borçları Silinecek mi? KYK Kredisi İçin Af Gelecek mi?

Son günler de üniversite öğrencilerinin en çok merak ettiği KYK kredisi borçları silinecek mi? KYK borcu için herhangi bir düzenleme olacak mı? KYK öğrenim kredisine af gelecek mi? gibi sorular baş çekiyor. Üniversite öğrencilerinin öğrenimleri süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığıyla aldıkları geri ödemeli burslar silinecek mi? 4 ve ya 2 yıl boyunca öğrenim kredisi almış olan mezunları ilgilendiren gelişmeler gelmeye devam etmekte. Binlerce mezunu çok yakından ilgilendiren KYK kredi borçlarıyla ilgili son durumları sizler için inceledik.

Yeni yıl itibariye KYK kredi geri ödemelerinin silinmesi tekrar gündemde ki yerini almış bulunuyor. KYK üniversite öğrencilerine sağlanan geri ödemeli burs borçlarını silinmesi önerisi ardından tüm gözler resmi açıklamalara çevrilmiş durumda. CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen ŞEVKİN, mezun olmuş öğrencilerin KYK borçlarıyla ilgili kredi borçlarının silinmesi konusunu parlementoda gündeme getirmiş bulunmakta.

KYK geri demeli burs borçlarının silinip silinmemesi ile ilgili konu halen netlik kazanmış durumda değilken, borçların faizlerinin silineceği gelen iddialar arasında. Yani, öğrenciler borçlarının sadece anapara olan bölümünü ödeyecekler faizler sıfırlanacak.

Bahsi geçen konuyla ilgili SGK uzmanları; “KYK kredisi ile ilgili borçların tamamen silinmesi söz konusu olabilir çünkü bu devletin kendi alacağıdır.” Gibi açıklamalarda bulunarak öğrencilere ve yeni mezunlara bir umut ışığı oldu.

KYK Geri Ödemeli Burs Nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafınca öğrenim gören öğrencilere verilmekte olan burs genelde geri ödemeli (kredi) veya geri ödemesiz (burs) olmak üzere iki farklı türe ayrılmaktadır. Geri ödemesiz burs genel anlamda Başbakanlık bursu olarak isimlendirilmektedir. Geri ödemesi olan burslar ise geri ödemeli kredi olarak şekil alır ve genelde KYK kredisi ya da Yüksek Öğrenim Kredisi olarak adlandırılır. Öğrenim süresince bu krediyi alma hakkını elde etmiş kişiler, mezuniyet tarihinden iki sene sonra kredi borçlarını geri ödemeye başlarlar. Bu geri ödemeler faizsiz hesaplanır ve belli bir vade ile taksitlendirilerek kolaylık sağlanır.

KYK Kredi Borcu Geri Ödemesini Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim veya katkı kredisi almış olan borçluların, borcu geri ödeme süresi başlamayan ve ödemesinde herhangi bir aksaklık meydana getirmeyen kişiler www.turkiye.gov.tr adresine girerek e-devlet bilgileri ile giriş yaptıktan sonra erteleme başvurusunda bulunabilirler.

Kuruma başvuru esnasında; SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı veya sosyal güvenlik kuruluşu denkliğinde ki başka kurumlarla herhangi bir bağının bulunmaması neticesinde borcun krediyi alma sürecinin bitiminden itibaren olup endeks uygulanarak bu süreyi birer yıl olmak üzere uzattırabilirler.

KYK Kredi Borçları Yeniden Gündeme Alındı!

Önlisans, Lisans ve Lisansüstü öğrencilerinin en büyük arzularından bir diğeri de KYK‘dan aldıkları kredilerin borçlarının silinmesi. Bundan dolayı güzel haberlerin verilmesi milyonlarca genci sevinç ve mutluluğa boğacak Son günlerde KYK burs kredisinin borçlarının silinmesiyle alakalı düzenleme tekrar masaya konulmuştu, bu borçların silinmesiyle ilgili düzenlemenin TBMM’de kabul edilmesiyle mümkün kılınacak.

Daha önceden hatırladığınız üzere KYK kredisi borçlarının silinmesine ilişkin bir kanun teklifinde bulunulmuştu. Bu kanun teklifini ise muhalefet parti mensubu milletvekilleri sorulara dayalı önergeler şeklinde sunmuşlardı. CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen ŞEVKİN Anadolu çocuklarından ve velilerinden gelen şikayetleri göz ardı etmeyerek bu konuyu olduğu gibi meclise aktardı.

Vekil Müzeyyen Şevkin, bu duruma bağlı olarak Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nca yazılı bir şekilde cevaplandırılmasını talep ederek bazı sorular sordu. Bu soruları şu şekilde;

1- Kredi Yurtlar Kurumu’ndan burs alan öğrencilerin aldıkları bu burs hangi şartlarda öğrenim kredisine dönüşmektedir?

2- Tüm öğrencilere geri ödemeli olduğu bilinen öğrenim kredisi verilmektedir ancak öğrenim bursu alacak öğrenciler hangi yöntemlerle belirlenmektedir?

3- Anadolu’daki ihtiyaç sahibi aileler öğrenci çocuklarının ‘burs’ alamamasından yakınmaktadır. Bu konunun araştırılması ve sorunun giderilmesine yönelik bir çalışmanız mevcut mudur?

4- Yoksul halk çocukları için öğrenim bursu alanını genişletmeyi düşünüyor musunuz?

5- İşsizlik ve ekonomik kriz de göz önüne alınarak öğrencilerin öğrenim kredisinden kaynaklı borçlarının silinmesi düşünülmekte midir?

6- Sosyal devlet ilkesinden esasla öğrenim kredisi ve öğrenim bursu ayrımını ortadan kaldırarak tüm öğrencilere karşılıksız ‘burs’ uygulamasının hayata geçirilmesi gerekmez mi?

Uzun zamandan beri insanımızın tartışma konusu olan ve hakkında çokça konuşulan KYK kredi borçlarının silinmesi mevzusu ile ilgili kritik bir gelişme olduğu iddiası meclis kulisi tarafından duyuruldu. Son zamanlarda muhalefet parti vekillerinin TBMM’de KYK borcunun silinmesi için önergeler sunması, Vekil Müzeyyen ŞEVKİN’inde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na yaptığı baskılar ve bütçesi elvermeyen ailelerin de bu konuyla ilgili şikayetlerinden sonra 2019 yılında KYK kredi borçlarının silineceği konuşulmakta. Ak Parti tarafınca silinmesi düşünülen KYK kredi borçlarının ödemesini yapmış olanlara ise yaptıkları ödemenin iade edileceği gelen iddialar arasında. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın konu ile ilgili kararlarında mutabık kaldıkları ama seçim telaşından dolayı şu sıra üstünde durmak istemedikleri belirtilirken, mevzu bahis olan konuya netice verileceği zaman bundan sonraki dönemlerde burs kredilerinin her öğrenciye geri ödemesiz burs olarak verilmesinin önü açılacağı gibi iddiada ortaya atılmış durumda.

Bazı Milletvekilleri ise 31 Mart 2019 seçimlerinden önce bu duruma bir sonuç verilmesinin seçim sonuçlarında olumlu yönde bir katkısı olacağına dair görüşlerini belirttikleri görülmüştür.

Geçtiğimiz sene 24 Haziran seçimlerinden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ki bir sahur programı hakkında eşi Emine Erdoğan’ın kullanmış olduğu sosyal medya hesaplarından KYK borçlarının silinip silinmemesi hakkında sorulan soruya cevaben ‘Diğer adaylar, Allah selamet versin, biz sileriz diyorlar. Biz dürüst olalım diyoruz Yapamayacağımız şeylerin sözünü vermeyelim’ diye cavap vermişti.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, öğrencilerin KYK borcuna dair soru önergeleri kaynaklı elde ettiği bilgileri de daha önceden kamu ile paylaşmıştır ve KYK borcunu ödeyemeyen öğrenci sayısının 342.282’ye ulaştığını belirtmişti. Yine Ali Hakverdi bu sayının yanı sıra ödenemeyen toplam borcun tutarının 2.095.228.502 TL civarında olduğunu belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir