Tüketici Kredisi Vadeleri Açıklandı! İşte Detaylar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüketici kredi vadelerini belirledi. Tüketici kredisi vadesi kaç ay oldu? Neye kaç taksit yapılabilecek?

Tüketici kredisi vadeleri ile ilgili kararlar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanıp ardından yürürlüğe girmiş durumda. Bu yönetmeliğin resmi gazetede yayımlanmasından itibaren konu hakkında incelemeler başladı. Peki tüketici kredisi vadeleri ne kadar oldu?

Tüketici Kredisi Vadesi Kaç Ay Oldu?

Bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik resmi gazetede yayımlanmış durumda. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre, konut edinme ve konut tadilatı kapsamında, konutun 22 Kasım 2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684’üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere verilen krediler, konutların finansal olarak kiralama yoluyla tüketici kişilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımında amaçlanan krediler, eğitim ve öğrenim ücretlerinin finansmanı amaçlanarak kullandırılan krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan borçların finansmanı amaçlanarak doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılacak şekilde kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amaçlanarak kullandırılan krediler hariç olacak şekilde;

Tüketici kredisinin vadesi 60 ay,

Nihai fatura değeri 120 Bin ₺ ve altında olan araç alımı amaçlanarak kullandırılan kredilerin vadesi 60 ayı,

Nihai fatura değer 120 Bin ₺’nin üzerinde olan araç alımı amaçlanarak kullandırılan krediler ile araç teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı,

Bilgisayar alımı amaçlanarak kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı,

Tablet alımı amaçlanarak kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı,

Fiyatı 3.500₺’ ye kadar olan cep telefonu alımı amaçlanarak kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı,

Fiyatı 3.500 ₺’ nin üzerinde olan cep telefonu alımı amaçlanarak kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamayacak. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında ise yine aynı vade sayıları uygulanacak.

Yeniden Yapılandırılabilecek!

Tüm bunların yanı sıra, mevzu bahis olan yeni yönetmeliğe eklenen geçici madde ile bu maddenin yürürlüğe girme tarihinden önceki dönemlerde kullandırılan kredilerinin borç bakiyeleri, borçlunun kendi talebi üzerine en fazla 60 ay vade ile sınırlandırılacak şekilde yeniden yapılandırılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir