• YARIM ALTIN
  8.086,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2105
  % -0,22
 • € EURO
  35,0766
  % -0,06
 • £ POUND
  40,9481
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,4600
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3540
  % -0,67
 • BITCOIN/TL
  2139957,214
  % 0,99
 • BIST 100
  %

ÇKS Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

ÇKS Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınmış olan karar dolayısıyla 2005 yılından beri geçerliliğe sahip olan bir evraktır. Bu belge, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki çiftçilerin resmi ortamda kayıt altına alınabilmesini sağlar. Bir nevi ÇKS belgesinin “çiftçi kimliği” olduğunu söylemek mümkündür. ÇKS belgesi aracılığı ile her bir çiftçinin hangi tarımsal faaliyeti gerçekleştirdiği ve hangi türden desteklere ihtiyaç duyabilecek olduğu kayıt altına alınır.

ÇKS Belgesi Ne İşe Yarar?

“ÇKS belgesi ne işe yarar?” sorusunun cevabı son derece basittir: Bu belge, bir çiftçinin çiftçilik durumuna resmiyet kazandırır. Bilindiği gibi, Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla çiftçilere çeşitli destekler sunulur. Söz konusu desteklerden faydalanmak isteyen herhangi bir çiftçi ise mutlaka devlet tarafından tanınıyor olmalıdır.

Devlet kayıtlarında şahsına dair bilgi bulunmayan bir çiftçi, tarımsal faaliyetleri dolayısıyla ülkeye ne kadar para kazandırıyor olursa olsun en ufak bir destek alamaz. Yani bu belgeye sahip olmak, devletin çiftçi vatandaşlar için sunacağı imkanlardan faydalanabilmek anlamına gelir.

Bununla birlikte ÇKS belgesinin sağladığı bir başka avantaj, kamu bankalarının ya da özel bankaların çiftçiler için hazırladığı projelerden faydalanma imkanı sunmasıdır. Yani ÇKS’ye kayıt olmak sadece devlet desteği açısından değil, bankalardan ziraat kredisi çekebilme konusunda da büyük faydalar sağlayacaktır.

ÇKS Belgesi Neden Alınır?

ÇKS belgesinin alınması devlet kademeleri tarafından kesinlikle tavsiye edilir. Belgenin gerekliliği ise şöyle açıklanabilir: Asıl geçim kaynağı çiftçilik olmamasına rağmen çiftçilere destek programları yapılacağı zamanlarda, kendini çiftçi gibi gösterip haksız yere destek alanlara engel olmak ve memleketin asıl çiftçilerine destek sunabilmek.

Genç çiftçi projesi nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirisiniz.

ÇKS Belgesi Almak Zorunlu Mudur?

cks belgesi almak gerekli midir

ÇKS kaydı zorunlu değildir. Yani herhangi bir çiftçi, ÇKS üzerinden kayıt oluşturmamış olsa da çiftçilik faaliyetlerini rahatlıkla sürdürebilir. Fakat çiftçilere özel olarak sunulan bazı kolaylıklardan faydalanabilmek için, prosedür gerekir ÇKS belgesinin bulunması şarttır. Bununla birlikte çiftçileri ilgilendiren çeşitli sigorta uygulamalarında da söz konusu belge talep edilebildiği için sisteme kaydolmak bir zorunluluk halini almış sayılabilir.

Devlet Memuru ÇKS’ye Kaydolabilir Mi?

Devlet memurları, tarımsal faaliyetlerle de uğraşıyor olmaları durumunda çiftçi belgesi alabilirler. Yani memur olmanın ÇKS kaydı önünde bir engel sayılmadığı rahatlıkla söylenebilir. Sadece devlet memurları değil, herhangi bir sigortalı çalışan da ÇKS üzerinden kayıt oluşturma hakkına sahiptir. Fakat ÇKS belgesi çıkaracak olan herkesin tarımsal faaliyetlerle uğraşması şarttır.

Hayvancılıkla Uğraşanlar ÇKS Belgesi Alabilir Mi?

Hayvancılık faaliyetleri ile tarımsal faaliyetler birbirine karıştırılmamalıdır. Bu iki faaliyet türünün birbirlerinden tamamıyla farklı olması, resmî prosedürlerde de farklı değerlendirilmelerini sağlamıştır. Hayvancılık faaliyetleri ile meşgul olan vatandaşlar ÇKS üzerinden kayıt oluşturma hakkına sahip olmadığı gibi, bu vatandaşların “hayvancılık işletme belgesi” alabilmeleri mümkündür. Ayrıca hayvancılık sektöründe faaliyet gösterenler için yapılacak tüm yardımların ya da kredi desteklerinin başvuru şartlarından birisi, işletme belgesine sahip olmaktır.

ÇKS Belgesi ile Kısıtlama Zamanlarında Sokağa Çıkılır Mı? Çiftçilere Sokağa Çıkma Yasağı Var Mı?

Çiftçiler yani köy ahalisinden olan insanlar, yaşam tarzları gereği şehirli insanlardan farklıdır. Topraktan para kazanan köylü vatandaşlarımız, ekinlerini düzenli olarak sulamakla ve bazı rutin bakım işlerini gerçekleştirmekle yükümlüdür. Aksi halde tüm yıla ait mahsulün kaybedilme durumu söz konusu olabilir. Bu durumun bilincinde olan devlet makamları ise çiftçilere kolaylık sağlanması için gerekli adımları atmıştır. Dolayısıyla ÇKS belgesi sokağa çıkma yasağı durumlarında çiftçilerin cezai yaptırıma uğramadan işlerini halletmelerini sağlayan bir belge olarak düzenlenmiştir.

Bununla birlikte çoğu zaman çiftçiler için muafiyet ilan edilebilir. Yani ÇKS belgesine sahip olmayan çiftçilerin var olduğu da düşünüldüğünden, sokağa çıkma kısıtlamalarından genel olarak çiftçiler tamamen muaftır. Fakat bu, alınan kısıtlama kararına bağlı şekilde farklılık gösterebilir.

ÇKS Belgesi Nereden Alınır?

“ÇKS belgesi nasıl alınır?” sorusu için verilebilecek ilk cevap Tarım İl Müdürlüğü’dür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her bir çiftçi, 81 ilde bulunan Tarım İl Müdürlüklerinden birine başvurarak çiftçilik statüsünü belgeleyebilir. Fakat meşgul olunan tarımsal faaliyetlerdeki farklılıklar dolayısıyla, ÇKS başvuru belgeleri her çiftçi için aynı olmayabilir.

Tarım kredisi veren bankalar Yazısına da göz atabilirsiniz.

E Devletten ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?

internetten cks belgesi alma

İnternetten ÇKS belgesi alma işlemleri için ilk olarak aşağıdaki bağlantı üzerinden E Devlet sistemine giriş yapmanız ve ilgili ekrana ulaşmanız gerekir. Söz konusu bağlantı ise şöyledir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/tarbil-ciftci-kayit-sistemi-cks-basvurusu-4252

Bağlantıyı kullanarak E Devlet girişi sağlandıktan sonra izlenmesi gereken adımlar ise şöyle sıralanır:

 1. E Devlet üzerinden açılan ekranda bulunan “Uygulamaya Git” butonuna tıklanır.
 2. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili uygulaması, doğrudan doğruya başvuru ekranı halinde açılacaktır. İkamet edilen şehir, ilgili kutucuk aracılığı ile seçilir.
 3. Seçim yapıldıktan sonra altta yeni bir kutucuk açılacaktır. Açılan kutucuk üzerinden, söz konusu ildeki İl Tarım ve Orman Müdürlüğü seçilir.
 4. Onun altında açılacak olan yeni kutucuğa ise ikamet edilen ilçedeki İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü girilir; “Devam Et” butonuna basarak bir sonraki sayfaya geçiş yapılır.
 5. ÇKS belgesi almak ücretli olduğu için, sonraki sayfada ödeme bilgileri istenecektir. Fatura adresi başta olmak üzere gerekli ödeme bilgileri sisteme eklenir.

1 – 10 dekarlık arazi sahipleri 6 TL, 11 – 50 dekarlık arazi sahipleri 13 TL, 51 – 100 dekarlık arazi sahipleri 20 TL, 100 dekarlık ve üzeri arazi sahipleri 26 TL evrak bedeli öder.

 • Sahip olunan arazi boyutuna uygun şekilde fiyat seçimi yapılır ve kart bilgileri ilgili alanlara doldurulur.
 • Sonraki adımda istenen tüm belgeler sisteme tanımlanır ve başvuru gerçekleştirilmiş olur.

Bu adımlar, ÇKS belgesinin alımından önceki başvuru adımlarıdır. Başvuru işlemlerinin tamamlanması için daha sonrasında ilgili kuruma müracaat edilecektir.