• YARIM ALTIN
  8.138,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1923
  % 0,10
 • € EURO
  34,9792
  % -0,02
 • £ POUND
  41,0093
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,4495
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % -0,06
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Girişimcilik Destek Programı Nedir?

Girişimcilik Destek Programı Nedir?

KOSGEB girişimcilik desteği 2021 yılında çok yoğun talep almıştır. Ülke ekonomisinin kalkınması açısından bu durum sevindirici sayılabilse de, söz konusu desteği hak ediyor olmasına rağmen ilgili kurumun destekleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmayan vatandaşların sayısı da oldukça fazladır. Girişimcilik destek programı kapsamında KOSGEB, yeni kurulan ya da gelişim aşamasını henüz tamamlamamış olan pek çok işletmeye belli oranlarda mali destek sağlar.

Sunulan desteklerin miktarı ve benzeri detayları, destek talebinde bulunan işletmecinin bağlı olduğu iş koluna göre değişir. Ayrıca bir işletmenin hangi bölgede yer alıyor olduğu da destek meblağını belirleyen en önemli detayların başında gelir. Yani her açıdan aynı özelliklere sahip olan iki işletmeden biri İstanbul’da ve bir diğeri Iğdır’da ise bunların alabileceği destek oranları birbirinden farklıdır.

KOSGEB Girişimcilik Destekleri Nelerdir?

kosgebde bulunan girisimcilik destekleri

KOSGEB girişimcilik desteği almak isteyen vatandaşlar, ilgili kurumun destek sunabilmesi için öncelikli olarak bir işletme kurmak zorundadır. Yani sadece işletme kurmayı planlayanlar ya da işletme kurmayıp da devletten yardım bekleyenler için herhangi bir destek mevcut değildir. Bir işletme kurulmuş ve çeşitli temel harcamalar yapılmış ise bu durumda KOSGEB’e başvurmak mümkündür. KOSGEB tarafından girişimcilere verilen destekler ise türlerine göre şunlardır:

 • İşletme Kuruluş Desteği: Fiilen kurulma aşamasında olan işletmeler için karşılıksız olarak sunulan destektir. Söz konusu işletmenin hangi bölgede yer aldığı önemli değildir. Desteğin miktarı ise 2.000 Türk Lirası’dır. Bu meblağ, tek seferlik bir yardımı ifade eder; haftalık ya da aylık halinde düzenli bir gelir söz konusu olmaz.
 • Ekipman – Donanım Desteği: Henüz kurulma durumundaki işletmeler için, öncelikli ihtiyaç olan çeşitli donanım ürünlerinin alım işlemlerinde kullanılmak üzere yapılan para yardımıdır. Bu yardım, devlet tarafından satın alınıp işletmeye tahsis edilecek olan çeşitli ekipmanları değil; işletme sahibi tarafından alınacak ekipmanlara ait masrafın KOSGEB aracılığı ile karşılanmasını sağlayacak parayı ifade eder.

Ekipman masrafları için bir işletme en fazla 18.000 TL’lik yardım alabilir.

 • İşletme Giderleri Desteği: İşletmenin kira, işçi maaşı ve benzeri rutin giderlerine yönelik verilen destektir. Bir ay için işletmeler en fazla 5.000 TL yardım alabilirler. Söz konusu yardım meblağının üst limiti 30.000 TL’dir. Ayrıca bu destek de geri ödemesiz olarak sunulur.
 • Sabit Yatırım Desteği: KOSGEB destekleri arasında geri ödemeli olan tek destek tipi budur. Söz konusu destek, yeni kurulan işletmenin çeşitli giderlerinde kullanılabilmesi için 100.000 TL’lik bir meblağ sunar. Fakat bu destekten faydalanabilmek için işletme sahiplerinin belli miktardaki teminat bedelini ödemesi şarttır. 

Tam olarak 2.000 Türk Lirası değerindeki İşletme Kuruluş Desteği haricinde, diğer tüm KOSGEB destekleri işletmenin yer aldığı bölgeye göre farklı oranlara sahiptir. Birinci ve ikinci bölge illerindeki işletmeler, giderlerinin en fazla yüzde 60’ı oranında destek alabilirken; üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölgelerde bu oran yüzde 70’tir. Ayrıca işletme sahibinin kadın girişimci, gazi ya da şehit yakını olması halinde destek oranına yüzde 20’lik bir pay ilave edilir.

Mantar yetiştiriciliği hibe desteği nedir, nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

2021 Hangi İl Kaçıncı Bölgede Yer Alır?

KOSGEB’in verdiği destekleri alma konusunda en önemli detaylardan bir tanesi, işletmenin hangi bölge üzerinde yer aldığıdır. Çünkü bu durum, alınabilecek işletme desteğini doğrudan etkileyen bir faktördür. Türkiye’nin illeri, derece sıralamasına göre şunlardır:

 • Birinci Bölge İlleri

Ankara

İstanbul

İzmir

Eskişehir

Bursa

Kocaeli

Muğla

Antalya

 • İkinci Bölge İlleri

Aydın

Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada hariçtir)

Bolu

Denizli

Isparta

Edirne

Kırklareli

Konya

Yalova

Kayseri

Adana

Sakarya

Tekirdağ

 • Üçüncü Bölge İlleri

Manisa

Balıkesir

Bilecik

Uşak

Zongulda

Burdur

Mersin

Karaman

Karabük

Samsun

Trabzon

Gaziantep

 • Dördüncü Bölge İlleri

Afyonkarahisar

Çorum

Düzce

Kastamonu

Artvin

Malatya

Nevşehir

Amasya

Bartın

Rize

Sivas

Elazığ

Erzincan

Hatay

 • Beşinci Bölge İlleri

Kilis

Niğde

Kahramanmaraş

Çankırı

Bayburt

Adıyaman

Aksaray

Giresun

Gümüşhane

Ordu

Sinop

Tokat

Yozgat

Tunceli

Osmaniye

 • Beşinci Bölge İlleri

İkinci Bölge İlleri arasında bulunan Çanakkale’nin Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri

Ağrı

Batman

Bitlis

Bingöl

Iğdır

Kars

Şırnak

Van

Hakkari

Siirt

Mardin

Muş

Diyarbakır

Şanlıurfa

Ardahan

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Nasıl Alınır?

kosgeb girisimcilik egitim sureci

KOSGEB girişimcilik desteği almak isteyen vatandaşları öncelikli bir eğitim sürecine dahil eder. Bu eğitim süreci, başvuran işletmenin kaçıncı bölgede yer aldığına bakılmaksızın aynı şekilde verilir. En az 32 saat süren bu eğitimlerin içeriği genel olarak şöyledir:

 • Girişimciliğe dair olan tüm yeterliliklerin gözden geçirilmesi; yani başvuru sahiplerinin sınanması
 • İşletme türleri hakkında detaylı bilgilendirmeler verilmesi
 • Pazar araştırma, pazarlama planlama, üretim planlama, yönetime dair planlar yapma ve ekonomik plan gibi uygulamaların gerçekleştirilmesi

Bu eğitimler, KOSGEB girişimcilik desteği almak isteyen herkes için zorunludur.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB eğitimlerine başvuru, ilgili eğitim programı için belirlenen tarihten 15 gün önce, KOSGEB müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu kurumda verilecek olan formun eksiksiz bir şekilde doldurulması ve talep edilmesi mümkün olan diğer bazı belgelerle beraber ibraz edilmesi gerekir.

Devletin kadınlara verdiği teşvik kredisi için nereye başvurulur? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Kimler KOSGEB Desteği Alabilir?

KOSGEB’den destek almak isteyen işletmeciler şu şartları sağlamak zorundadır:

 • İşletmenin, başvuru tarihinden hemen önceki 24 ay içinde kurulmuş olması.
 • Destek alması için başvuru yapılan işletme dışında, başvuru sahibinin sigortalı olarak farklı bir yerde çalışmaması.
 • Başvuru sahibinin ilgili işletmede kurucu ortak statüsüne sahip olması.
 • Kurucu ortaklık payının en az yüzde 30 olması.
 • Başvuruda bulunan işletmecinin KOSGEB sistemi üzerinde kaydının bulunması.
 • Daha önceden yapılıp da reddedilen bir destek başvurusunun mevcut olmaması.

Bu şartlar sağlandığı takdirde KOSGEB işletme desteği almak mümkündür.