• YARIM ALTIN
  7.967,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2927
  % 0,06
 • € EURO
  35,0064
  % -0,02
 • £ POUND
  40,7006
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  4,4706
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3538
  % 0,08
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kuveyt Türk Parite Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk Parite Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk Bankası parite yapılması için ilk olarak müşterinin yatırım hesabına sahip olması gerekmektedir. Yatırım hesabına sahip olan müşteriler, parite yapabilmektedir. Parite yapabilmek için Kuveyt Türk mobil bankacılık uygulamasına ya da internet bankacılığına sahip olmak gerekmektedir. Mobil bankacılık uygulaması ya da internet bankacılığı üzerinden takip edilen anlık yatırım fonları işe parite yapılabilmektedir. Kuveyt Türk parite yapmak için müşterilerin kullandığı para birimleri haricinde farklı para birimlerinin de bulunması lazımdır. Böylece müşteri, karşıt döviz kurları ile parite yapabilir. Örneğin parite yapabilmek için doların Türk Lirası ile karşısındaki değer incelenmelidir. Bu sayede müşteri, parite yapmış olacaktır. Sonuç olarak parite yapılabilmesi için farklı döviz kurlarının, müşterinin hesabında yer alması gerekir ve döviz kurları kıyaslanarak ortaya parite çıkartılmış olur.

Kuveyt Türk Parite Nedir?

kuveyt parite islemler

Kuveyt Türk Bankası pariteleri, diğer parite hesaplarında da olduğu gibi kısa bir şekilde anlatmak gerekirse iki ülke parasının karşılıklı değerini ifade etmektedir. Parite, bir ülkenin para biriminin başka bir ülke para birimi karşısındaki değerine karşılık gelmektedir. Farklı ülke para birimlerinin kıyaslandığı zaman birbirlerine karşı değer kazanma ya da kaybetme gibi anlık pariteler mevcuttur. Parite, tamamıyla ekonomik bir kavramdır. Bunun dışında ülkeler için siyasi belirleyici etkisi gösterir. Pariteler genel olarak iki farklı ülkenin para birimlerinin birbirlerine kıyaslanması ile bir oran çıkarılmasıdır. Böylece ülkelerin ekonomik güçleri kıyaslanır.

Kuveyt Türk’te Nasıl Bakır Hesabı Açılır?

Kuveyt Türk bakır hesabı açmak için müşterilerin banka şubesine bizzat müracaat ederek başvuru yapması gerekmektedir. Bakır hesabı açmak için güvenlik açısından müşterilerin şubeye müracaat etmeleri gerekir. Aynı zamanda müşterilerin banka şubesine kimlikleri ile gitmeleri önemlidir. Bakır hesabı içinde satın alınabilen platin yatırımlar, bakır hesabı açma aşamasında banka görevlisi tarafından müşteriye anlatılır. Kuveyt Türk şubeleri aracılığı ile açılabilen bakır hesaplarında yapılan yatırımlar fiziki şekilde çekilmek istenirse, çekim zamanından en az 20 gün önce şubeye haber verilmesi gerekmektedir.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Pariteler, 3’e ayrılmaktadır. Kuveyt Türk parite çeşitleri şu şekildedir:

 • Majör parite: İki majör para biriminden meydana gelen paritelerdir. Majör para birimleri ise ekonomileri büyük ülkelerin para birimleridir. Finansal piyasada işlem gören 7 tane majör para birimi vardır. Bunlar: Amerikan Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP), Avustralya Doları (AUD), Kanada Doları (CAD), İsviçre Frangı (CHF) ve Japon Yeni (JPY) olarak bilinir.
 • Minör parite: Bir majör para birimi ve bir minör para biriminden meydana gelen paritelerdir. Majör pariteler ile kıyaslandığı zaman daha düşük işlem hacmine sahiptir. Minör para birimleri arasında en fazla işlem gören para birimleri ise bunlardır: Yeni Zelanda Doları (NZD), Güney Afrika Cumhuriyeti Randı (ZAR) ve Singapur Doları’dır.
 • Egzotik döviz pariteleri: Yerel yatırımcılar tarafından takip edilen ve toplam işlem hacmi en küçük olan paritelerdir.

Ayrıca Şekerbank Mobil Şifre Nasıl Alınır? adlı yazımıza göz atın!

Kuveyt Türk Trade Plus Nedir?

Kuveyt Türk Bankası Trade Plus kavramı, bankacılık üzerinden 5 gün 24 saat almak kulvarla maden ve döviz işlemleri yapılabilen mobil bankacılık uygulamasıdır. Kuveyt Türk Bankası müşterilerine sunulan bu uygulama ile yatırım fonu, hisse senedi, kıymetli maden ve döviz işlemleri tek bir uygulama sistemi aracılığı ile gerçekleştirilecektir. Trade Plus sistemi ile müşterilere sunulan yatırım ürünleri, faizsiz şekilde oluşturulmuştur. Bu mobil uygulama ile müşteriler, 5 gün 24 saat boyunca kıymetli maden piyasalarını canlı olarak izleyip işlem gerçekleştirebilirler. Kuveyt Türk’ün müşterilerine sunduğu uygulama kapsamında döviz alım – satım emri vererek yatırım yapabilirler. Sistem aracılığıyla müşteriler belirli emirler verip piyasayı canlı bir şekilde takip edebilir, piyasa değerleri verilen emirlere ulaştığı zaman alım – satım emirleri uygulama üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilir. Bu uygulama çoğu zaman coin uygulamaları ile benzerlik gösterse de en büyük ayrımları Trade Plus üzerinden yapılan tüm işlemler, Kuveyt Türk güvencesi altında yapılır.

Kuveyt Türk Bakır Hesabı Nedir?

kuveyt parite

Kuveyt Türk Bankası bakır hesabı, platin yatırımı gerçekleştirmek isteyen kişiler için özel olarak hazırlanmıştır. Bakır hesabı, vadesiz hesap olarak tasarlanmış ve devam etmiştir. TL, USD ya da Euro karşılığında platin alım – satım işlemleri gerçekleşebilir. En az alınabilecek platin miktarı ise 1000 saflıktadır. Bakır hesabı aralığı ile gerçekleştirilecek platin hesap işlemleri, aynı zamanda Kuveyt Türk Bankası şubeleri üzerinden de kolay bir şekilde yapılabilir. Müşterilerin güvenliği hesaba katıldığı zaman bakır hesabı ve platin işlemleri mobil bankacılık uygulaması, internet bankacılığı ya da çağrı merkezi üzerinden yapılmamaktadır. Kuveyt Türk müşterilerinden, bakır hesabında gerçekleştirilmek istenen işlemler için banka şubelerine gelmeleri talep edilir.

Parite Kullanılmasının Nedenleri Nelerdir?

Parite kavramının kullanılmasının sebebi, iki farklı para biriminin üçüncü bir para birimine göre ifade edilmesini sağlamaktır. Yani parite kavramı ile birlikte dolar ve Euro para birimlerinin arasındaki ilişki, TL’ye göre yorumlanabilmektedir. Parite, ülke para birimlerinin birbirlerine göre oranlarını ifade ettiği gibi aynı zamanda ülke para birimlerinin faiz oranları ve ekonomik koşullarını da etkileyen faktörlerden biridir. Paritenin yükselmesi halinde, paritenin paydasında yer alan para birimi değer kazandıkça parite düşer; paritenin pay kısmında yer alan para birimi değer kazandıkça da parite değeri yükselmektedir. Kuveyt Türk parite içerisinde bulunduğu ekonomik şartlar yüzünden her gün değişebilmektedir.