• YARIM ALTIN
  8.024,00
  % 0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1342
  % -0,13
 • € EURO
  35,1668
  % 0,02
 • £ POUND
  41,0497
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  4,4501
  % -0,32
 • РУБ RUBLE
  0,3534
  % -0,10
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebek için yardım başvurusu yapılabilecek bazı kurumlar mevcuttur. Bu kurumlara başvuru yapma yolu ile çeşitli yardımlar almak mümkündür. Fakat gelir durumu çok düşük seviyedeki ailelerin alabildiği mama ve bez yardımı, bunun dışında kalan doğum yardımı ile karıştırılmamalıdır.

Çünkü süt parası, sigortalı olarak özel sektörde ya da kamu kuruluşlarında çalışan her vatandaşın alabildiği bir yardımdır. Fakat özellikle bez ve mama konusunda yapılan yardımlar, başvuru sahibinin belli maddi kriterleri sağlamasını gerektirir.

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Bez yardımı için başvuru yapmak isteyen dar gelirli vatandaşlar, özel kuruluşlara ya da bazı kamu kurumlarına başvurabilir. Bu konuda müracaat edilebilecek makamlar ise şunlardır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il ya da ilçe müdürlükleri
 • Kaymakamlıklar
 • Muhtarlıklar
 • Çeşitli özel vakıflar

Devlet kurumları ile birlikte, pek çok derneğin ve özel vakfın da bu konuya dair çeşitli destekleri mevcuttur. Özel kurumların başvuru sahiplerinde aradığı şartlar değişkenlik gösterebilse de, devlet kurumları genel olarak her başvuru sahibinde aynı şartları arar.

KOSGEB destekleri nelerdir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Bez ve Mama Yardımını Kimler Alabilir?

kimler mama ve bez yardimindan faydalanabilir

Bez ve mama yardımı alma şartları, temel olarak başvuru sahiplerinin gelir düzeyi ile alakalıdır. Bu konuya dair kamu kurum ve kuruluşlarına başvuru yapmak isteyenlerin sağlaması gereken ilk şart, başvuru yapılan dönemdeki asgari ücret tutarının üçte birinden fazla gelire sahip olmamaktır. Yani asgari ücret alan ya da asgari ücretin üzerindeki bir meblağda maaşa sahip olan herhangi bir vatandaş mama ve bez yardımı alamaz. Diğer şartlar ise şöyledir:

 • Bebeğin sağ olarak dünyaya gelmiş olması ve başvuru sürecinde sağ olması.
 • Hakkında başvuru yapılan çocuğun / bebeğin 2015 yılından sonra doğmuş olması.
 • Annenin ve babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması.
 • Eğer anne ve / veya baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı statüsünde bulunmuyor ise Mavi Kart sahibi olunması.
 • Annenin ve babanın üzerine kayıtlı durumdaki hiçbir gayrimenkulün ya da menkulün mevcut olmaması. 

Bunlar ve mevcut olmaları durumunda başvuru sahiplerine bildirilecek olan diğer bazı şartlar sağlanarak ilgili yardım devlet makamlarından alınabilir. Çeşitli hayır kurumlarının öngördüğü şartlar ise devlet kurumları tarafından belirlenmemiş olup birbirlerine göre farklı olabilen şartlardır.

Bez ve Mama Yardımı Nereden Alınır?

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il ya da ilçe müdürlüklerinden herhangi birisine, kaymakamlığa veya muhtarlığa başvuru yapılmışsa bez ve mama yardımı PTT aracılığı ile nakit olarak temin edilir. Fakat özel vakıflara, derneklere ya da çeşitli hayır kurumlarına yapılan başvurular sonrasında, ilgili yardımı elden almak mümkündür. Ayrıca özel dernek ya da diğer türlü kuruluşlardan gayri resmi olarak destekler alınması tavsiye edilmeyen bir durumdur.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Mama ve bez yardımı alabilmek için ilgili devlet kurumuna müracaat etmeden önce gelir belgesi, bebeğe ya da çocuğa ait kimlik belgesi, ve anne ile babaya ait olan TC kimlik kartı ya da eski nüfus cüzdanı hazırlanmalıdır. Başvuru yapılmış olan kurumun vereceği mama yardımı başvuru formu da gereğine uygun şekilde doldurulup söz konusu evraklara eklenmelidir.    

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu E Devlet Üzerinden Yapılır Mı?

E Devletten mama ve bez yardımı için başvuru yapmak mümkün değildir. Ancak sigortalı olarak çalışan vatandaşlar, bizzat kendilerinin ya da eşlerinin doğum yapmasından sonra gerçekleştirdikleri doğum yardımı başvurusunu internet üzerinden sorgulayabilir. E Devlet doğum yardımı sorgulama ekranına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanmak mümkündür:

 • https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama

Bez Yardımı Kaç Defa Alınabilir?

mama ve bez yardimi alma sayisi

Devlet kurumları tarafından belli durumlarda verilebilen bez ve mama yardımları 2021 yılı itibariyle birden çok defa alınabilir. Söz konusu destekler, gelir düzeyi son derece düşük olan ebeveynleri kapsamı içine aldığından kesin kısıtlamalar mevcut değildir.

Çocuğu 2015 yılı sonrasında doğan ve gelir seviyeleri asgari ücretin ancak üçte biri kadar olan ebeveynler, bu maddi yetersizlik durumu geçerli olduğu sürece ilgili kurumlara başvurabilir. Fakat birden fazla çocuk için yapılan başvurulardan kaç tanesinin onaylanacağı söz konusu makamın inisiyatifine bağlı bir durum sayılır.

Doğum ve Süt Parası İçin Nereye Başvurulur?

Doğum parası için başvuru yapılacak olan devlet kurumu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il – ilçe müdürlükleridir. Bununla birlikte Sosyal Hizmetler il – ilçe müdürlüklerine başvuru yapmak da mümkündür. Doğum parası almak isteyip de kamu personeli olan vatandaşlar, hizmet verdikleri devlet kurumuna başvurmalıdır.

Doğum parasının da PTT şubeleri aracılığı ile başvuru sahiplerine iletilmesi, bu ödeneğin mama ve bez yardımıyla karıştırılmasına yola açabilir. Fakat söz konusu yardım türleri birbirinden tamamen farklıdır. Örneğin devletten süt parası alma şartları arasında sigortalı çalışan olmak mevcutken, mama ve bez yardımını almak için başvuruda bulunan kişilerde aynı şart aranmayabilir.

Devletin kadınlara verdiği teşvik kredisi için nereye başvurmak gerekir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

2021 Bez Parası Ne Kadar?

Bez yardımı 2021 yılında, yeni doğmuş bir bebeğin ya da pek büyümüş olmayan bir çocuğun tüm bez ve mama ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde belirlenmiştir. Fakat bu meblağ, zaman zaman değişim gösteren mali rakamlar ve çeşitli ekonomi politikaları dolayısıyla sabit değildir.

Yani belirlenen yardım miktarlarını güncel olarak öğrenmek isteyen vatandaşlar, internet üzerinden ulaştıkları hiçbir bilgiye itimat etmemeli ve ilgili kurumlara başvurmalıdır. Bez ve mama yardımı için başvuru yapılabilecek kurumlar ise SGK, kaymakamlık, muhtarlık olarak belirtilmiştir.