• YARIM ALTIN
  8.019,00
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1342
  % -0,13
 • € EURO
  35,1668
  % 0,02
 • £ POUND
  41,0497
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  4,4501
  % -0,32
 • РУБ RUBLE
  0,3534
  % -0,10
 • BITCOIN/TL
  2127798,111
  % 6,51
 • BIST 100
  %

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabıyla birlikte kişiler tarafından belirlenen vade süresince kişinin vadeli altın hesabı içerisinde bulunan altınları belirli faiz oranı işletilir. Bu sayede vadeli altın hesabı açan kişiler söz konusu olan faiz oranıyla birlikte gelir elde etmeye başlar. Bu hususta vadeli altın hesabının işleyiş sistemi vadeli mevduat hesabıyla aynı sistemde olmaktadır. Ayrıca kişilerin vadeli altın hesabında bulunan altınlarının 100.000 TL tutarındaki kısmına kadar devlet tarafından güvencede olma durumu söz konusudur. Kişilere faiz geliri sağlayan vadeli altın hesabı için faiz getirisinin %15’inin stopaj vergisi olarak kesildiği de unutulmamalıdır. Stopaj vergisi mevduat hesaplarının tümü için uygulanan bir kanundur. Dolayısıyla kişiler vadeli mevduat hesabında da vadeli altın hesabında da faiz gelirinin %15’i oranında stopaj vergisi ödemekle yükümlüdür.

Vadeli Altın Hesabı Avantajları

vadeli altin hesabi olumlu taraflari

Vadeli altın hesabıyla kişilerin yararlandığı avantajların başında elbette ki faiz durumu gelmektedir. Kişiler vadeli altın hesabı açarak belirlenen faiz üzerinden gelir elde edebilir. Söz konusu olan faiz oranı kapsamında vadeli altın hesabı kişilere faiz geliri sunar. Fakat vadeli altın hesabıyla birlikte elde edebileceğiniz tek gelir biçimi faiz geliri olmamaktadır. Bununla birlikte altın fiyatlarının üzerindeki değişim de ele alınmalıdır. Yani vadeli altın hesabı bulunan kişiler altın fiyatlarında artış yaşanması durumunda faiz gelirine ek olarak bir gelir daha elde edebilir. Bu hususta kur farkının katkısı da önemlidir.

Vadeli altın hesabı içerisinde altınlara biçilen değer anlık fiyatlar üzerinden gerçekleşmektedir. Dolayısıyla kişilerin vadeli altın hesabı içerisinde bulunan altın miktarı vade sonuna gelindiğinde gram olarak da atmış olacaktır. Örneğin bir kişinin 10 yarım altına ve 15 çeyrek altına sahip olduğunu varsayalım. Bu kişi herhangi bir bankada vadeli altın hesabı açtırırsa ve elindeki 10 yarım altın ile 15 çeyrek altını bankadaki vadeli altın hesabına yatırırsa bu altınlar ilgili kişiler tarafından incelenir ve akabinde değeri saptandıktan sonra grama dönüştürülür. Dolayısıyla kişinin sahip olduğu 10 yarım altın ve 15 çeyrek altın vadeli altın hesabı üzerinde gram biçiminde görünür. Akabinde söz konusu olan kişi vadeyi bozdurmak istediğinde ya da söz konusu olan vade dolduğunda bu kişiler bankadaki altınlara biçilen değer oranında altın alacaktır. Bu sebeple altın gramında da artışın gözlenmesi durumu bulunmaktadır.

Vadeli Altın Hesap Açma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Vadeli altın hesabı açmak isteyen kişiler için başvurulabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. Öncelikle kişiler bankaya müracaat ederek vadeli altın hesabı açtırmak istediğini söyleyebilir. Bu hususta banka görevlileri tarafından gerçekleştirilen işlemler akabinde kişinin vadeli altın hesabı açılmış olacaktır. Bunun yanı sıra vadeli altın hesabı açtırmak için kişiler internet bankacılığını da kullanabilir. Söz konusu olan bankanın internet bankacılığı hizmetinden ya da mobil bankacılık hizmetinden yararlanılarak pratik bir şekilde vadeli altın hesabı açtırmak mümkündür. Ayrıca kişiler telefon bankacılığını kullanarak gerekli departmana vadeli altın hesabı açtırmak istediğini iletebilir ve akabinde vadeli altın hesabı açtırmak için gerekli işlemler gerçekleştirilebilir.

Engelli kredisi veren bankalar hangileridir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Vadeli Altın Hesabıma Nasıl Altın Yatırırım?

Kişiler vadeli altın hesabına altın yatırımı yapmak için çeşitli işlemler kullanabilir. Öncelikle kişinin zaten halihazırda altınları varsa bu altınları vadeli altın hesabı açtırdığı bankaya götürerek söz konusu olan hesaba yatırabilir. Aynı zamanda bazı kuyumcular bankalarla anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Kişiler sahip olduğu altınları kendi bankalarıyla anlaşmalı olan kuyumculara da götürebilir. Bu hususta kuyumcular söz konusu olan anlaşmalı bankalara kişiler adına altınların yatırılması işlemini gerçekleştirebilir. Kişilerin sahip olduğu altınları bankaya yatırdığında bu altınları gram cinsinden göreceğini de unutmamaları gerekmektedir.

Eğer kişiler halihazırda altına ya da altınlara sahip değilse bu durumda kişiler vadeli altın hesabı üzerinden altın satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Kişiler vadeli altın hesabı üzerinden altın satın alma işlemlerini gerçekleştirebilmek adına birden fazla yola başvurabilir. Dileyen kişiler doğrudan bankaya müracaat ederek vadeli altın hesabı üzerinden altın satın alım işlemi gerçekleştirebilir. Bununla birlikte mobil bankacılık ya da internet bankacılığı kullanarak altın satın alma işlemleri de gerçekleştirebilir. Bazı bankalar ek olarak telefon bankacılığıyla da müşterilerine altın satın alma işlemlerinde yardımcı olabilmektedir.

Vadeli Altın Hesabı Açılabilecek Bankalar

Neredeyse bütün bankalar üzerinden altın hesabı açılabilmesi mümkündür. Müşterilerine aktif olarak hizmet veren bütün bankalarda gerekli işlemler akabinde vadeli altın hesabı açılması mümkündür. Fakat vadeli altın hesabı üzerinde uygulanan faiz oranları da her ­banka için aynı olmamaktadır. Bu hususta bankalar arasındaki farklılıklar yalnızca faiz konusunda değil, aynı zamanda başka konularda da gözlenebilmektedir. Bu sebeple vadeli altın hesabı açtırmak isteyen kişilerin bankaların sunduğu imkânları ve fırsatları iyi incelemesi gerekmektedir. Detaylı bir inceleme akabinde kişiler kendileri için en uygun olan bankaya karar verebilir ve vadeli altın hesabını açtırabilir. Kişilerin vadeli altın hesabı açabileceği başlıca bankalar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Akbank,
 • Garanti BBVA,
 • İş Bankası,
 • Yapı Kredi,
 • Ziraat Bankası

Altınlar Nakit Şeklinde Çekilebilir Mi?

altin alim satimi

Kişiler altın hesabındaki altınların nakit olarak çekilebilmesi işlemini gerçekleştirebilir. Bu hususta kişiler vadeli altın hesabındaki altınları TL karşılığı olarak banka üzerinden çekebilir. Altının TL cinsinden çekilmesi durumunda o günkü altın kuru esas alınmaktadır. O günkü altın kuru üzerinden belirlenen TL karşılığı kişilerin çekmek istediği altın miktarının bozdurulması akabinde mümkün olmaktadır.

Tarım kredisi veren bankalar nelerdir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Vadeden Önce Altın Çekersem Vade Bozulur Mu?

Eğer vadeli altın hesabınızdaki altınları vade süresinden önce bozdurursanız vadenin bozulması durumu söz konusu olmaktadır. Tıpkı çoğu bankanın vadeli hesap sisteminde görüldüğü gibi vadeli altın hesabında da vadeden önce altınların çekilmesi ya da bozdurulması durumunda vade bozulmaktadır. Kişiler vadeli altın hesabındaki altınları bozdurursa vadeyi bozacağı gibi faiz getirisinden de vazgeçmiş olacaktır. Bu hususta kişiler için vadeli altın hesabındaki altınları bozdurduğunda faiz getirisini ve vadeyi bozacak olsa da altın değerinin yükselmiş olması durumunda altın kuru bakımından kâr elde etmesi mümkün olabilmektedir. Fakat vadeli altın hesabı açtırıp bu hesaba altın yatıracak olan kişilerin bu vadeli altın hesabı üzerinden vade boyunca getiri sağlayabilmesi için hesaplarını iyi yapması ve vade boyunca o altınlara ihtiyaç duymayacak olması önemlidir.

Vadeli Altın Hesabında Fiyat Farkından Kaynaklı Değer Kaybı Nasıl Önlenir?

Fiyat farkıyla alakalı olarak vade sonunda kazanç konusunda değer kaybının yaşanması gibi bir durum gözlenebilir. Zira vade sonlandığında veya kişiler altınlarını bozdurmaya karar verdiğinde söz konusu olan altınlar kişilerin bankaya yatırdığı günkü birim fiyatına göre düşük olabilir. Bu durumda kişilerin kazançları üzerinde değer kaybı yaşanır. Fakat kişiler vadeli altın hesabı açarken anapara korumalı vade kullanarak işlemi gerçekleştirirse bu durumda kişiler sadece altının gram birim fiyatı arttığında kazanç sağlar. Altının gram birim fiyatında azalma gözlense bile anapara korumalı vade kullanılması durumunda kazanç üzerinde değer kaybı yaşanmaz.