• YARIM ALTIN
  8.153,00
  % -0,48
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1796
  % -0,01
 • € EURO
  34,9864
  % -0,04
 • £ POUND
  40,9268
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,4493
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3566
  % 0,32
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Binance Vadeli İşlemler (Binance Futures) Nasıl Kullanılır?

Binance Vadeli İşlemler (Binance Futures) Nasıl Kullanılır?

Kripto para vadeli işlemler sayesinde yatırımcıların ani iniş ve çıkışlardan korunabildiği bir sistemdir. Vadeli işlem ise geleceğe dair yapılan alım – satım anlaşmasının ticarette esas oluşu anlamına gelir. Vadeli işlem, kripto para sistemine yatırım yapmayı istemekle beraber kur değişimlerinin etkisinden korunmayı da isteyenleri ilgilendirir. Söz konusu işlemi herhangi bir kripto para borsası üzerinden yapmak mümkündür. Neredeyse en yaygın borsa olan Binance vadeli işlem konusunda en çok tercih edilen borsadır.

Binance borsasında herhangi bir işlem yapmak isteyenler ilk olarak aşağıdaki bağlantı aracılığı ile sisteme üye olmalıdır:

 • https://accounts.binance.com/tr/register

Bununla beraber Binance’ın vadeli işlemler arayüzünü kullanmadan önce yatırımcılar küçük bir testten geçerler.

Binance Vadeli İşlemler Testi Nasıl Geçilir?

Binance vadeli işlemler testi cevapları hakkında araştırma yapmaya ve bu test hakkında endişelenmeye gerek yoktur. Söz konusu test, vadeli işlem piyasasının nasıl işlediğini öğretme amacı taşır. Yani bir testten çok öğretici olma özelliğine sahiptir. Yanlış şıkları işaretleseniz bile doğru cevaplar bunun hemen ardından görüntülenecektir. Yani doğru seçenekleri bu şekilde işaretleyerek testi geçebilirsiniz.

Binance Futures Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

binance futures kullanirken dikkat edilmesi gereken hususlar

Sisteme üye olduktan sonra, vadeli işlemler arayüzüne ulaşabilmek için ilk olarak sayfa dilini İngilizceye çevirmek gerekir. Çünkü Türkçe kullanım durumunda gerekli seçeneklere ulaşılamayabilir. Daha sonra sayfanın üst bölümündeki “Derivatives” (Türevler) seçeneğine tıklanmalıdır. Çıkacak olan alt seçenekler arasından ise “USD $ M. Futures” seçeneğine tıklayarak Binance borsasının vadeli işlemler sayfasına yani Binance Futures ekranına ulaşmak mümkündür.

Daha sonra, vadeli işlemler sayfası üzerinde herhangi bir alım yapabilmek için sağ üst köşedeki “Wallet” (Cüzdan) seçeneğini kullanarak hesaba kripto para tanımlamak gerekir. Diğer bazı detaylar ise şöyledir:

 • Yapılan alım işlemi ile br coin’in değerinde düşüş ya da yükseliş olacağına dair tahminde bulunulur. Düşüş tahminleri için kırmızı renkli olan “Sell / Short” seçeneği; yükseliş tahminleri için yeşil renkli olan “Buy / Long” seçeneği kullanılmalıdır.
 • Geçmişte yapılan işlemleri görüntülemek için ise sayfanın en altındaki “Open Orders”, “Open History”, “Trade History” ve “Transaction History” seçeneklerini kullanmak mümkündür.
 • Söz konusu tahmin, sayfadaki liste üzerinden bir miktar kripto para alımı yapmak ve bu esnada ilgili seçenekler aracılığı ile bunun gelecekteki kur seyrini bildirmekten ibarettir.
 • Sayfanın sağ tarafındaki “Market” seçeneğine tıklayıp istenen değerde kripto para alınabilir. Eğer bu kripto paranın değer artışı yaşayacağına yönelik tahmin yapılır ise bu artışla orantılı olarak kazanç elde edilir.
 • Düşüş tahmini için de durum aynıdır. Değerinde düşüş meydana geleceği tahmin edilerek satın alınan coin’de bu düşüşler yaşanırsa, doğru orantılı şekilde kazanç elde edilir.
 • Yatırım yaparken çok dikkatli olunması şarttır. Çünkü kaybedilen miktarın tekrar kazanca dönüşme imkanı yoktur. Örneğin değer düşüşü tahmininde bulunarak coin alınmış ve ilgili coin’de yükselme yaşanmışsa kaynak temelli kaybedilir ve tekrar görülecek düşüşler bu zararı kâra çeviremez.
 • Başarısız olan vadeli işlemler hiçbir şekilde borca dönüşmez.
 • Özellikle yeni başlayanların kaldıraçlı işlemleri tercih etmemesi gerekir. Pek çok sayıda kripto para yatırımcısı tüm kaynağını bu şekilde kaybetmiş durumdadır.

Mainnet nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Binance Kaldıraçlı Sistem Nasıl Çalışır?

binance kaldiracli sistem nasil isler

Binance kaldıraç sistemi, yapılan vadeli işlemler üzerinden elde edilebilecek kârı katlamayı sağlar. Fakat bununla beraber işlemlerin zararla sonuçlanması durumunda, seçilmiş kaldıraç bu zararı da katlayacaktır. Örneğin alım yaparken 2X, 5X, 10X gibi kaldıraç yani bir nevi katlama değerleri seçilebilir.

Kaldıraçlı olarak işlem yapmak için, alım öncesinde sayfanın sol üst tarafındaki sarı kutucuktan ilgili oran seçilmelidir. Eğer 5X kaldıraç seçilmişse sisteme verilen emrin anlamları şudur:

 • “Yaptığım işlemin başarılı olması halinde kazancımı 5 ile çarp.”
 • “Yaptığım işlemin başarısız olması halinde zararımı 5 ile çarp.”

Borsada kaldıraçlı işlem yapmanın sunduğu avantaj, düşük bir sermayenin kısa sürede birkaç katına çıkmasını sağlayabilmesidir. Fakat bu durum hiçbir kesinliğe tabi olmadığı için yüksek oranda risk taşır. Kripto para piyasasını yakından takip etmeyen ya da daha önceki zamanlarda Binance vadeli işlem uygulamalarını gerçekleştirmemiş olanlar için kaldıraçlı sistem tavsiye edilmez.

Binance 20X Nedir?

Binance 20X, 10X ve benzeri oranlarda kaldıraç yapma seçeneği sunar. Kaldıraç oranı 20X olan bir vadeli işlemde, kazanç ya da zarar doğrudan doğruya 20 katına çıkacaktır.

FUMO ve FUD nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Binance Vadeli İşlemler Kazançlı Mıdır?

Binance Futures sistemini kullanarak küçük sermayeleri büyütmek mümkündür. Özellikle bu konuya dair, Youtube başta olmak üzere pek çok sosyal paylaşım platformu üzerinden teşvik edici içerikler paylaşılmaktadır. “1.000 TL’mi 100.000 TL Yaptım”, “1 Günde Nasıl 30.000 TL Kazandım?” gibi başlıklarla yayınlanan çok sayıda video, kripto para yatırımcılığı ile zengin olma hayalleri kuran kimseler için çok etkileyici olabilir. Fakat şunu kesin olarak bilmek lazımdır ki Binance vadeli işlem aracılığıyla kısa sürede büyük kazanımlar elde etmek çok düşük bir ihtimaldir.

Söz konusu sistem üzerinden yatırım gerçekleştirip paranızı katlamaya çalışmadan önce, kripto para piyasasında bir süre rutin alım ve satımlar gerçekleştirmeniz tavsiye edilir. Çünkü çok sayıda coin türü mevcuttur ve bunların genel durumları hakkında bilgi sahibi olabilmek için en az 1 ya da 2 yıllık deneyim şarttır. Yükseliş ve düşüş değerlerini bizzat gözlemleyerek bazı izlenimlere sahip olduktan sonra, vadeli işlemler üzerinden büyük kazançlar elde etmek daha olasıdır.