• YARIM ALTIN
  8.131,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1956
  % 0,11
 • € EURO
  35,0185
  % 0,04
 • £ POUND
  41,0471
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,4463
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3562
  % -0,12
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsada KAP Ne Demek?

Borsada KAP Ne Demek?

Borsada KAP diğer adıyla Kamuoyu Aydınlatma Platformu sermaye piyasasına da borsanın kamuoyuna açıklama gereksinimi duyduğu bildirileri elektronik bir sistem üzerinden duyuran bilgi sistemdir. KAP sayesinde borsada işlem gören şirketler hakkında bilgi sahibi olmak daha kolay bir hal alır. Borsa üzerinde işlem gören tüm şirketler Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bilgi vermeleri zorunludur. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından getirilen bir zorunluluktur. KAP sistemi borsa ve sermaye hakkında olan tüm bilgileri güvenilir ve doğru bir şekilde elektronik bir ortamda açıklamayı hedef haline getirmiştir. Borsa İstanbul üzerinde işlem görmek için halka açılmış şirketlerin Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bilgi vermeleri lazımdır. Şirketlerin KAP’a bildirim yapmamaları suç olarak sayılmaktadır. Bundan dolayı her şirketin Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bilgi vermesi gerekmektedir. Bu sayede kişiler borsa tahminlerini daha doğru bir şekilde yapabilir ve borsa üzerinden kazanç sağlayabilir.

Borsada KAP Ne İşe Yarar?

Borsa piyasasında KAP yatırım yapacak olan kişilerin piyasadaki meydana gelen anlık gelişmelerden haberdar olmasına ve bu gelişmeler doğrultusunda kişilerin daha mantıklı yatırımlar yapmasına olanak sağlamaktadır. Bundan dolayı son derece önemli bir elektronik bilgi sistemidir. Borsada çoğunlukla hisse senedi işlemi yapanlar tarafından çok fazla takip edilen KAP kişilerin yatırım yapmayı düşündüğü şirketler hakkında bilgi toplamasına olanak sağlamaktadır. Mali analiz tablosu ya da bilanço aktif pasif kalemlerine ulaşılabildiği için hisselerin gelecekte olacak performanslarının ne yöne doğru evrildiğini gözlemek mümkün olmaktadır. Bu durum şirketlerin Kamuoyu Aydınlatma Platformuna yanlış bilgi verememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sayede borsada hisse senede yapmak isteyen tüm yatırımcılar aynı bilgilere anında ulaşabilirler ve yapacakları yatırımı mantık çerçevesi içerisinde yapabilirler. Bundan dolayı borsada yatırım yapmak isteyen ya da yatırım yapan kişilerin Kamuoyu Aydınlatma Platformunu takip etmeleri yapacakları yatırımdan kazanç elde etmelerine olumlu yönde etki sağlayacaktır.

İmar barışı kredisi veren bankalar Yazısını inceleyebilirsiniz.

Borsada Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nun Faydaları

kap kullanimi avantajlari

Kamuoyu Aydınlatma Platformu faydaları arasında yer alan ve KAP tarafından ilke haline getirilmiş olunan güvenilirlik bulunmaktadır. KAP’ı takip ederek ulaşılan her bilgi güvenilirdir. Bu bilgiler şirketler tarafından elektronik imza yolu ile gönderilmektedir. Bundan dolayı KAP’a herhangi bir şekilde asılsız bilgi ile gelmek imkânsızdır. Herhangi bir şirketin asılsız bilgi vermesi suç sayılır ve şirketlerle bu noktadan sonra hukuki görüşmeler yapılır. Bundan dolayı şirketlerin Kamuoyu Aydınlatma Platformuna asılsız bilgi bildirmeleri mümkün değildir. Ayrıca tüm bu bilgilerin doğruluğu MKK yani Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından teyit edilmektedir. MKK bilgilerde herhangi bir yalan ibare gözlemlerse direkt olarak şirketlerle hukuki bir sürece girer. Böylece her zaman doğru verilere ulaşılması mümkün hale gelir. KAP’ta yayınlanan bilgiler doğrultusunda kişilerin borsa üzerinde genel bir araştırma yapması ve yatırımını bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirmesi kişi için olumlu sonuçlara yol açarak kişinin yatırımından kazanç elde etmesini sağlar. KAP elektronik bir sistem olduğundan dolayı kişi anında her gelişmeden haberdar olabilir. Böylece bilgi sahibi olabilmek için günlük işlerinizden geri kalıp herhangi bir kurum ya da kuruluşa gitmenize gerek kalmaz. Bilgisayarınızdan tek bir tıklama ile Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na erişim sağlamanız mümkündür.

Kimler KAP Sistemine Bildirim Yapabilir?

KAP sistemine Borsa İstanbul’da işlem gören ortaklıklar dışında işlem görmeyen yatırım ortaklıkları ya da borsa yatırım fonları bildirim gönderebilmektedir. Bunlar dışında KAP’a bildirim gönderebilecek bazı fonlar ve kuruluşlarda bulunmaktadır. Bahsi geçen fonlar ve kuruluşlar aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Yatırım kuruluşları Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bildirim gönderebilir.
 • Yatırım fonları Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bildirim gönderebilir.
 • Emeklilik yatırım fonları Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bildirim gönderebilir.
 • Yabancı yatırım fonları Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bildirim gönderebilir.
 • Portföy yönetim şirketleri Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bildirim gönderebilir.

Yukarıda belirtilen fonlar ve kuruluşlar yatırım ortaklıkları veya borsa yatırım fonları dışında Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bildirim gönderebilecek fonlar ve kuruluşlar arasında yer almaktadır. Ayrıca KAP sistemine bağımsız denetim şirketleri de bildirim gönderebilmektedir. Bu tarz şirketler genellikle elektronik ortamda imzaladıkları ve gönderdikleri finansal raporlardan oluşmaktadır. Bu tür şirketler finansal raporlarını kamuoyuna iletmesi için KAP sistemine bildirirler.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nun Özellikleri

Yatırım yapmak isteyen kişilere bilgi sunan KAP bazı özelliklere sahiptir. Bu özellikler hem yatırım yapmak isteyen kişilere fayda sağlar hem de kişilerin doğru bir şekilde bilgi almasını mümkün kılar. Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nun özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Kamuoyu Aydınlatma Platformu güvenlidir. Bilgiler ve belgeler her zaman gerçeği yansıtır ve yatırımcılara doğru bilgiyi ulaştırır.
 • Kamuoyu Aydınlatma Platformu sistemi 7 gün 24 saat aktiftir. Ancak destek sistemi sadece mesai saatleri içerisinde çalışmaktadır.
 • Kamuoyu Aydınlatma Platformu tarafından yayınlanan tüm belgeler ve bilgiler HTML, XML, EXCEL ve PDF formatlarında yatırımcılara sunulur. Göz önünde bulunması gereken belgeler PDF formatından eklenir.

Yukarıda sıralanan özellikle sayesinde yatırımcılar her zaman ulaşmak istedikleri bilgiye kolayca ulaşabilir ve yapacakları yatırım üzerinde daha fazla bilgi sahibi olabilirler. KAP yatırımcılara doğru bilgiler sayesinde yatırımlarından kâr elde etmeleri için olanak sağlamaktadır.

KAP İçerisinde Bulunan Başlıca Şirketler

Kap içerisinde 600 şirketi geçkin şirket yer almaktadır. Bu şirketler arasında Türkiye’de bulunan en köklü ve en büyük spor kulüpleri olan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ta bulunmaktadır. Bu büyük spor kulüpleri dahi altı yüzden fazla şirket Kamuoyu Aydınlatma Platformu üzerinden tüm bilgileri kamuyla paylaşmaktadır ve yatırımcı kişilere bilgi vermektedir. Spor kulüplerinin görüştüğü futbolcudan oyuncularına verdiği maaşa kadar bilgi Kamuoyu Aydınlatma Platformu sisteminde yer almaktadır. Bu tür bilgiler şirketlerin be kulüplerin piyasa değerinin artmasına ya da azalmasına işaret eder. Böylece yatırımcılar yatırım yapacakları şirket hakkında daha fazla bilgi edinerek daha kârlı yatırımlar yapabilmek için genel bir araştırma sürecine girebilir.

Esnaf kredisi veren bankalar yazısına da göz atabililirsiniz.

KAP’a Yanlış Bilgi verme Durumunda Cezai Yaptırımlar

kapa bilgi vermede dikkat edilmesi gerekenler

KAP’a yanlış bilgi verilmesi durumunda şirketler hakkında cezai yaptırım söz konusu olmaktadır. Son derece önemli bir konu olan bilgi ve evrakların gizliliği yatırımcılar tarafından öğrenilmeden içeriden bilinen gizli bilgilerle işlem yapan kişiler suçlu durumuna düşmektedir. Böyle durumlarda hukuki bir süreç başlar ve bu durumun cezai yaptırımı bulunur. Kişilerin KAP’a bilgi verilmeden herhangi bir alışveriş yapması kişiyi suçlu yapmaktadır. Yatırımcı kişi şirketin KAP’a bilgi verip vermediğini bilmeden bir işlem yapmışsa bu kişilerinde cezai yaptırımla karşı karşıya kalmaları söz konusu olmaktadır. Kamuoyu ile paylaşılmamış olan bilgilerin içerideki bağlantılar aracılığı ile öğrenilerek işlem yapılması kadar bu kişiler ile birlikte hareket etmek suç teşkil etmektedir. Bu tarz olayların yaşanmaması için Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nun yatırımcıların kararında etki edebilecek her türlü bilgiyi geç kalmadan paylaşması zorunluluk içermektedir. Böylece işlenecek suç en aza indirgenmiş olmaktadır.

YORUMLAR YAZ
 • Binance Hesabı Nasıl Açılır?3 yıl önce
 • […] Borsada KAP ne demek? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]

 • Borsada Açığa Satış Ne Demek?3 yıl önce
 • […] Borsada KAP ne demek? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]