• YARIM ALTIN
  7.999,00
  % -0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2042
  % 0,10
 • € EURO
  35,1160
  % 0,02
 • £ POUND
  40,8792
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,4656
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3540
  % 0,14
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

İmar Barışı Kredisi Veren Bankalar

İmar Barışı Kredisi Veren Bankalar

İmar barışı kredisi veren bankalar 2021 özelinde aşağıda verildiği gibi yer almaktadır:

 • Türkiye Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası

Yukarıda verilen bankalar ile imar barışı kredisi için düşük faiz oranlarından yararlanarak kolay bir şekilde başvuruda işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İmar Barışı Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İmar barışı kredisi başvurusunda bulunmadan önce bilinmesi gereken şey imar barışı, imar mevzuatı kapsamında yer alan konutların yapı kayıt belgelerinin alınması konusunda yardım olan bir işlemdir. İmar barışı kredisi başvurusunda bulunmak için e- devlet kapısına başvurmak gerekmektedir. Bu işlem yapılırken öncelikle e- devlet uygulamasına giriş yapılır. Ana sayfa üzerinde “İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulama” yazan seçenek üzerine tıklanır. Açılan sayfada yer alan “Yeni Başvuru” sekmesine tıklayarak başvuru işlemi için gerekli bilgiler doldurulmaya başlanır.

 • Yeni başvuru sekmesine tıkladıktan sonra çıkan sayfada bir onaylama metni yer alacaktır. Bu metin dikkatli bir şekilde okunduktan sonra onaylanarak bir sonraki aşamaya geçilmektedir.
 • Bir sonraki aşamada başvuru talebinde bulunacak olan kişiye dair kişisel bilgiler yer almaktadır. Kimi bilgi e- devlet tarafında doldurulmuş olabilir, bu bilgiler kontrol edilerek boş olan kısımlar doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Kişisel bilgilerin yer aldığı sayfanın alt kısmında yapıya ait bilgiler bulunmaktadır. Bu alanda aykırılığın kapsamı yazan yerde yapınıza ait uygun görülen alan seçilir ardından bir sonraki sayfaya geçilir.
 • Bir sonraki aşamada yapıya ait bilgiler yer almaktadır. Yapıya ait sorulan soruları yapıya uygun bir şekilde doğru ve eksiksiz doldurulur.
 • Yapı bilgileri ve kişisel bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra başvuru işleminin sonuçlanabilmesi için yapıya ait 1 ya da 2 adet fotoğrafının sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Bu fotoğraflar binanın dış cephesini ve imara aykırı olan kısmını göstermelidir. Belirtildiği şekilde 2 adet bina fotoğrafı sisteme yüklendikten sonra bir sonraki aşamaya geçilir.
 • Bu aşama son aşamadır ve karşınıza girmiş olduğunuz bilgiler çıkacaktır. Bilgilerinizi kontrol ederek gerekli görüldüğü takdirde düzeltmeler yapılabilir. Girilen bilgilerin kontrolü sağlandıktan sonra başvuru onaylanır.

Yukarıda verilmiş olan işlemler tamamlandıktan sonra yapılan başvuru 24 saat içerisinde işleme alınmaktadır. Kısa mesaj ya da e- posta adresinize mail olarak başvurunuzun işleme alındığına dair bilgi mesajı gelecektir. Gelen mesajla birlikte imar kaydı için ödemeniz gereken ücret de SMS ya da e-mail ile tarafınıza aktarılacaktır.

Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra başvuruda bulunduğunuz bilgilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bu güncelleme işlemi bir kere yapılmaktadır. İstenen başvuru ücreti ise sistemde belirtilmiş olan bankalara ödenmektedir. Ödeme işlemleri şube üzerinden yapılabildiği gibi internet bankacılığı üzerinden de yapılabilmektedir.

Yapılan işlemler ve ödenen ücret sonunda gerekli kontroller sağlanır ve uygun görüldüğü takdirde Yapı Kayıt Belgesi oluşturulur. Böylece hazırlanan bu belge ile ilgili bankalar üzerinden başvuru talebi oluşturulabilmektedir.

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

yapi kayit belgesi tanimi

Yapı kayıt belgesi, inşa edilen binanın belirlenmiş olan şartlara uygunluğunu gösteren resmî belgedir. İmar affı kapsamında adından oldukça bahsedilen belgenin yeni ev alacak kişiler için önemlidir. Aynı zamanda imar barışını kapsayan bu belge kaçak ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilmeyen binalar için de resmi bina kategorisine girmektedirler. Yapı kayıt belgesi almak isteyen kişiler ilgili kurumlara başvuruda bulunarak belgelerini alabilirler.

Yapı kayıt belgesi bulunmayan binalarda oturma izni verilmemektedir. Aynı zamanda elektrik, su, doğalgaz aboneliği açtırmaları da yasaktır. Böylece kaçak olan yapıların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Yapı kayıt belgesi başvurusunda bulunup uygun görülmeyen binalar hakkında yıkım kararı çıkarılır. Eğer binanız kaçak ve yapı kayıt belgeniz yok ise bu durumda da bina yeni bile olsan yıkım kararı çıkarılır. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için yapı kayır belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Esnaf kredisi veren bankalar Yazısını inceleyebilirsiniz.

İmar Barışı Hangi Binaları Kapsamaktadır?

İmar barışını kapsayan binalar genellikle İstanbul’un ilçeleri Güngören, Esenler ve Üsküdar oluşturmaktadır. Ruhsatı olmayan, imar izni çıkmamış ama yine inşa edilmiş binalar ve kullanılmayan binalar imar barışı kapsamına giren binalar arasında yer almaktadır.

Ülkemizde büyükşehirler ilk sırada olmak üzere ortalama 12- 13 milyon civarında imar barışını kapsayan binalar bulunmaktadır.  İmar barışı yapı kayıt belgesi olmayan, ruhsatı olmayan, imar izni bulunmayan ve diğer birçok sebep yüzünden kaçak olarak inşa edilmiş binaları kapsamaktadır. Bu binalar için yapı kayıt belgesi alınması için imar barışı kredisi çekilebilmektedir. Böylelikle yapılan binaların artık resmi oturma belgeleri yer alacaktır.

İmar Barışı Bedeli Nasıl Belirlenmektedir?

İmar barışı bedeli belirlenirken binanın durumuna ve yapısına bakılmaktadır. Bu bedel her binaya göre değişiklik göstermektedir. Emlak Vergi Kanunu kapsamında binanın vergi değeri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kararlaştırılmış maliyet bedelleri normal konutlarda %3, ticari konutlarda ise %5 oranında ücret kesintisi yapılmaktadır. İmar barışı kapsamında başvuru yapan kişiler bu ücret bedellerini kentsel dönüşümde kullanılmak üzere merkez muhasebe birimine ya da hesabına yatırılması gerekmektedir.

Yapı kayıt belgesi almak için ödenecek olan ücretler yapının metrekaresi başına aşağıda verildiği gibidir:

 • Tarım alanları içine yapılan binalar için ödenmesi geren ücret metrekare başına 200 TL olarak belirlenmiştir.
 • 3 ila 7 kata sahip olan binalar ya da entegre sanayi faaliyetleri için kullanılan binalar için ödenmesi gereken ücret metrekare başına 1000 TL olarak belirlenmiştir.
 • 8 ve üstü kata sahip olan binalar ya da sanayi faaliyetleri için kullanılan binalar için ödenmesi gereken ücret metrekare başına 1,600 TL olarak belirlenmiştir.
 • Otel, hastane ya da köşk gibi büyük yüzölçümü içerisinde yer alan binalar ya da sanayi faaliyetleri için kullanılan binalar için ödenmesi gereken ücret metrekare başına 2000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Güneş enerjisi santralleri (GES) gibi yerler için alınan ücret metrekare başına ortalama 100,000 TL’dir.

Yukarıda belirtilen bina bedelleri binanın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

İmar Barışı Kredisi Faiz Oranları Ne Kadardır?

faiz imar baris kredisi

İmar barışı kredisi faiz oranları uygun fiyatlar halinde tüketicilere sunulmaktadır. Bu faiz oranları devlet bankaları tarafından belirlenmektedir. Belirlenen bu oran 2021 yılı bazında ortalama %1,33 oranındadır.

İmar barışı kredisi başvurusu yapan kişiler en fazla 60 ay vade uygulanmaktadır. 60 aylık vadede maksimum oran %1,33’tür. 20 bin TL altı kredi başvurusunda bulunanlara 48 ay vade uygulanmaktadır ve faiz oranı %1,48 olmaktadır. 100 bin TL üstü için de 48 ay vade uygulanır ve faiz oranı %1,65 oranında olmaktadır.

Kişilere verilen bu kredi yapı tahsis bedeli için kullanılmaktadır. İmar affını kapsamamaktadır.

Engelli kredisi veren bankalar Yazısına da göz atabilirsiniz.

Vakıfbank İmar Barış Kredisi

Vakıfbank imar barış kredisi ile yapı kayır belgesi bulunmayan binalarınız için yapı kayıt belgesi çıkarabilirsiniz. İmar barışı için kredi veren bankaların başında gelen Vakıfbank’ın uyguladığı faiz oranları ise şu şekildedir:

 • 0 ile 20 bin TL arasındaki krediler için aylık uygulanan faiz oranı %1,33’tür.
 • 20 bin TL ile 100 bin TL arasındaki krediler için aylık uygulanan faiz oranı %1,48.2dir.

YORUMLAR YAZ
 • Borsada KAP Ne Demek? – Kredi Kent | Güncel Kredi Bilgi Ağı3 yıl önce
 • […] İmar barışı kredisi veren bankalar Yazısını inceleyebilirsiniz. […]