• YARIM ALTIN
  8.139,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1902
  % 0,09
 • € EURO
  34,9803
  % -0,02
 • £ POUND
  40,9934
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4494
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3561
  % -0,17
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB kadın girişimci desteğinden faydalanmak için öncelikle bu desteğe başvuracak olan kişilerin kurumun belirttiği şartları yerine getirmiş olmaları gerekir. KOSGEB girişimci olmak isteyen kadınlara maddi yardımda bulunup destek olmayı amaçlayan kurumlardan bir tanesidir. Açılacak olan iş yerine göre oluşan ihtiyaçlar KOSGEB tarafından verilen bu destek sayesinde karşılanabilir. KOSGEB kadın girişimci desteği alabilmek için sağlanması gereken şartlar şu şekilde listelenmiştir:

 • İlk dikkat edilmesi gereken nokta kurulmak istenen işletmenin veya genişletilmesi istenen mevcut işletmenin KOSGEB tarafından desteklenen bir sektörde bulunması gerekir.
 • Destekten yararlanmak isteyen kişinin girişimcilik sertifikasının bulunması gerekir.
 • Desteği alacak olan kişinin en az 18 yaşında olma şartı vardır.
 • Daha önceden KOSGEB tarafından verilen herhangi bir hibe desteğinden faydalanmamış olmak gerekir.

Yukarıda listelediğimiz şartları sağlayan kişiler KOSGEB kadın girişimci desteğinde başvuru yapmaya hak kazanır. Kurumun başvuruda istediği belgeleri önceden hazırlayan kişiler bizzat kendi kuruma giderek başvuru sürecini başlatmış olur. Başvuru kurum tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve değerlendirilir. Değerlendirmenin sonucunda olumlu veya olumsuz bir yanıt ile başvuru yapan kişi bilgilendirilir.

KOSGEB Nitelikli eleman desteği nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

kadin girisimci destegi nedir

Kadın girişimci desteği alabilmenin koşulları vardır ve başvuru yapılmadan önce herkesin bu şartları yerine getirip getirmediğini kontrol etmesi gerekir. Şartları yerine getirmeden başvuru yapmaya çalışan kişilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır. Kadınlar için geleneksel girişimci desteği ve ileri girişimci desteği olarak iki farklı destek programı mevcuttur. Bu programlardan hangisine başvurulacağına karar vermeden önce yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır:

 • Girişimci olmak isteyen kişinin aklındaki iş fikri KOSGEB tarafından desteklenen bir sektör içerisinde yer almalıdır.
 • KOSGEB tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitimi alınmalı ve kişi eğitimden sonra girişimcilik sertifikasına sahip olmalıdır.
 • Bu hibe desteğine başvurmadan önce başvuru yapan kişinin herhangi bir KOSGEB desteğinden faydalanmamış olması gerekir.
 • Desteği alacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Herhangi bir yasa dışı örgüte üye olmak başvurunun iptal edilmesine yol açar.
 • Hibe desteğinden faydalanacak olan kişinin okuma ve yazmayı biliyor olması gerekir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteğinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kadın girişimci desteğine başvurma yaşı en az 18 olmalıdır. Alt sınır 18 olarak belirlenmiştir fakat üst sınır bu hibe desteğinde söz konusu olmamıştır. 18 yaşından büyük ve aklında bir girişimcilik fikri olan herkes kısa sürede bu desteğe başvuru yapabilir. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler aldığı maddi destek ile aklındaki iş planını hayata geçirebilir. Girişimci desteğinden faydalanmak için girişimcilik sertifikası şartı bulunur. Bu sertifikada KOSGEB eğitimlerine katılmanın sonucunda alınır.

KOSGEB kursları her ilde yapılabildiği için herkes yaşadığı ilden bu eğitimlere katılım sağlayabilir. Bunun yanı sıra KOSGEB bazı kurum ve kuruluşlara bu konuda yetki verebilir. Böyle durumlarda yetki verilen kurumlardan da bu dersleri almak söz konusu olur. KOSGEB kadın girişimci desteği için gaz, engelli ve şehit yakını gibi özel durumu olan kişilere tanınan ayrıcalık kadınlara da aynı oranda tanınmıştır. Bu yüzden girişimci olmak isteyen kadınlar hemen başvurusunu yapıp aklındaki iş fikrini kısa süre içerisinde gerçekleşebilir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteğine Başvuru Nereden Yapılır?

Kadın girişimci desteği başvuru ortamı genellikle online kanallar olarak bilinir. Artık teknolojinin çok fazla gelişmesi ile birlikte neredeyse tüm işlemler internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilmeye başlamıştır. KOSGEB kadın girişimci desteği başvurusu yapmak için de kurumun internet sitesi kullanılarak işlem yapılması mümkündür. İnternet üzerinden bu tarz işlemlerin yapılması kişiler için büyük kolaylık oluşturmuştur.

Kadın girişimci desteğinden faydalanmak isteyen kişiler KOSGEB web sitesine giriş yaparak başvuru formları yer alan kısımdan gerekli formu doldurabilir. Bu başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurularak gönderilir ve başvuru yapılmış olur. Formda yer alan bilgilerin doğru ve eksiksiz olması başvuru sürecinin hızlı işlemesi için çok önemlidir. KOSGEB ile iş birliği içerisinde olan kurumlardan uygulamalı girişimcilik eğitimi alınabilir.

Örneğin İŞKUR, bazı üniversiteler ve belediyeler KOSGEB ile anlaşma yaptığı zaman KOSGEB girişimcilik eğitimi verebilir. Bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişiler girişimcilik sertifikası almaya hak kazanır ve bu sayede hibe desteğine başvuruda bulunabilir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB kadın girişimci desteğinin tutarı seçilen destek programlarına göre farklılık gösterir. Kadın girişimciler için hazırlanan iki farklı destek programı mevcuttur. Bunlar geleneksel girişimci desteği ve ileri girişimci desteği olarak isimlendirilir. Geleneksel girişimcilik desteği programına başvuran kişiler için belirlenen tutar 60.000 TL olurken ileri girişimci desteği için 370.000 TL’ye kadar destek mevcuttur.

Bu bahsedilen iki destek programı KOSGEB tarafından yeni işletme açacak kişiler için girişimci geliştirme destek programı kapsamında sunuluyor. Bu programın amacı ise aklında bir fikir oluşturup yeni iş yeri açmak isteyen kadınlara hibe desteğinde bulunmak olmuştur. Herkes kendine göre iki farklı destek paketinden istediğini seçerek hayalindeki işi gerçekleştirmeye bir adım atmış oluyor.

KOSGEB kira desteği nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

kadin girisimci destegi nedir

Kadın girişimci desteğinin önemli hususları başvuru yapmadan önce herkes tarafından bilinmelidir. Bu programa başvuru yapacak olan kişilerin dikkat edilmesi gereken noktalara uymaması durumunda destekten mahrum bırakılır ve yasal işlem başlatılabilir. Girişimci desteği ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekilde listelenmiştir:

 • KOSGEB tarafından alınan gider desteği için herhangi farklı bir platform üzerinden yardım talep edilmesi yasaktır. Bu giderlere vergi ve SGK dahil değildir.
 • KOSGEB destek programından faydalanan kişi dışında başka bir kişi işletmenin destek programına ait bir takip yürütemez.
 • Desteği almak için gerekli olan evraklar kesinlikle 3.bir kişi ile paylaşılmamalıdır. Paylaşıldığı tespit edilirse KOSGEB kişi hakkında yasal işlem başlatılır.
 • KOSGEB desteğinden yararlanma sürecinde işletmenin ünvanı veya ismi değiştirilirse bu mutlaka kuruma bildirilmelidir. Bildirim işleminden sonra destek alınmaya devam eder.
 • KOSGEB tarafından girişimciye verilen ödemede KDV düşülür ve yapılacak olan ödemeye dahil edilmemiş olur.
 • KOSGEB kadın girişimci desteğinden herkes sadece bir kez yararlanabilir. Aynı aileden iki kişiye destek sağlanması söz konusu değildir.
 • Kadın girişimcilere verilen bu destek en fazla 2 yıl geçerliliğini korur. 2 yıldan sonra KOSGEB tarafından verilen bu destek sonlandırılır. Desteğin sonlanmasından sonra tekrar başvuru işlemi yapılamaz.
 • İşletmenin kurulmasının ardından 1 sene içerisinde KOSGEB programlarına başvuru yapılabilir. Eğitim tamamlanıp sertifika aldıktan sonra 1 sene içerisinde işletme açılmadığında bu destekten yararlanma hakkı sona erer.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Nedir?

KOSGEB geleneksel girişimci desteğinin amacı girişimci olmak isteyen kadınlara hayallerindeki iş fikrini gerçekleştirmesi için maddi yardım yapılmasıdır. Bu destek kapsamında kadınlara minin 10.000 TL hibe desteği verilir. Bu destek kapsamında alınacak maksimum tutar ise 60.000 olur. Bu destekten faydalanan kişiler işletmeleri için makine ve diğer iş yeri giderlerini kolaylıkla karşılayabilir.

Geleneksel girişimci desteğine başvuru yapacak kadın girişimcilerin mutlaka girişimcilik sertifikası olmalıdır. KOSGEB kadın girişimci desteği ile herkes hayalindeki işi yapıp gelir elde edebilir.