• YARIM ALTIN
  7.995,00
  % 0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2750
  % -0,04
 • € EURO
  35,1008
  % -0,07
 • £ POUND
  40,8888
  % -0,16
 • ¥ YUAN
  4,4674
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3554
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  2113049,658
  % -0,69
 • BIST 100
  %

KOSGEB Kira Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB Kira Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

 KOSGEB kira desteği, KOSGEB tarafından ödenen, yeni açılan işletmelerin kiralarının ödenmesi için desteklenen destekleme ödemelerdir.  KOSGEB kira desteği programı bünyesinde hibe ve faizsiz krediden yararlanan her girişimci için ayrıca kira desteği de verilmektedir. Verilen destek kapsamında kişilere iş yeri açabilmesi için iş yerinin ilk açılışına özel olmak üzere 2000TL para yardımı yapılmaktadır. Kişilerin açtığı dükkan için gereken malzemelerinin alınması amacıyla 18.000TL kira yadımı, diğer giderler için de 30.000TL hibe desteği verilmektedir. Girişimcilerin desteklenmesi kapsamında yapılan bu yardımların dışında girişimcilere 100.000 TL sabit yatırım ödeneği sağlanmaktadır. Bu yardımların toplamında KOSGEB 150.000 TL destek sunarak genç yaşlı herkesin girişimcilik hayalini gerçekleştirmeye devam etmektedir. Bu yardımlar her iş yerine yapılan yardımlardan değildir. Yalnızca başvurusu onaylanan girişimcilere kira desteği sağlanmaktadır.

Kosgeb Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB yardımı alınması için e- kobi kaydının yaptırılarak, Kobi Bilgi Sistemine girilip işlemlerin güncel bir şekilde takip edilmesi gerekir. Bu siteye girildikten hemen sonra kira desteğine başvuru yapılarak başvurunuzun kabul edilmesini beklemelisiniz. Başvuru işlemlerinin ilk aşamasında, başvuru giriş kaydının onaylanmadığı kişiler, işletmelerinin açmasının ardından 1 sene içinde onay alabileceklerini unutmamalıdır. KOSGEB kira desteğinin 2 sene boyunca sürdürdüğü için kayıt başvurusu sürecini yenileyebilir, istediğiniz iş modeli için hibe yardımı alabilirsiniz.

İş Yeri Alımında KOSGEB Desteği Nasıl Gerçekleşir?

kosgeb destegi is yeri alimi

İş Yeri alımından KOSGEB desteği alınması için öncelikle KOSGEB’ e başvuru yapılması gerekir.   Başvuru kaydının ve hibe desteğinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için onay almalısınız. İşletmelerin Teknopark içinde yer alması halinde 30.000 TL’ye kadar, Teknopark dışında 24000 TL  ‘ ye kadar destek verilmesi planlanmaktadır. Sunulacak olan en yüksek seviyeli destekleme sınırı ise  %75’tir.

KOSGEB kira desteği nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

KOSGEB‘ ten Destek Alarak İşyeri Açmak İçin Neler Yapılır?

KOSGEB’ten destek alıp iş yeri açmak için öncelikle KOSGEB başvurunuzun onaylanması gerekir. Onay aşamasında KOSGEB, öncelikle kuruluş ya da işletme sahibinin zarar görmesinin önüne geçmek için çeşitli önlemler alarak, eğer iş gerçekleşemeyecek konumda ise başvuruya onay vermeyecektir.  Bu işlemin amacı, işyeri kira sözleşmesinin imzalamadan hemen önce hibe desteği alarak işletmesini kuran vatandaşın en iyi haliyle zarar görmesinin önüne geçmektir.

Esnaf KOSGEB’ten Kira Desteğini Nasıl Alır?

Esnaf’ın KOSGEB’ten kira desteği alması için öncelikle e- Kobi kayıt işlemini yaptırarak sonrasında Kobi Bilgi Sistemine giriş yapmalıdır. Ekranda size gösterilen tüm destek kredilerine başvuru yapabilir,   başvuru şartlarını sağladığınız tüm destek paketlerinden faydalanabilirsiniz. Bunlar içinde işyeri kira desteği bulunan paketler de girişimcilere oldukça hitap etmektedir. Bunun için en çok dikkat etmeniz gereken konu hangi kredi için kayıt başvurusu yaptığınız, paket şartını taşıyıp taşımadığınız konusudur. KOSGEB kira desteği başvuru sonucunda onay almayan esnaf, yılsonuna kadar işletmesinin açmış olan esnaf destek kredisinden faydalanabilmektedir. Onay almadan açılan işletmeler devre dışı bırakılarak hibe desteğinden men edilmektedir.

İş Yeri Satın Alanlara Destek Verilir mi?

İşyeri satın alanlara destek verilmesi işlemi satın alınan taşınır ya da taşınmazın niteliğine göre değişir. İşyeri sattın almak isteyen girişimciler destek paketi dahilinde KOSGEB’ten herhangi bir şekilde yardım alamamaktadır. Vatandaş KOSGEB’ten yardım almaksızın işyerini kendi imkânları ile satın almışsa, zamanla kendi dükkânında çeşitli projeler gerçekleştirebilir. Bu proje dâhilinde KOSGEB hibe desteği için krediye başvurulursa o zaman durum farklı bir boyut kazanmaktadır. Verilen desteğin tüm proje kalemlerinde geçerli hale gelmesi için tüm giderin karşılanması için KOSGEB’ten destek alınması öngörülmektedir.

KOSGEB tarafından yapılan İnovasyon arge ve endüstriyel uygulama destek programı desteklenerek iş yeri sahibi esnafa kira desteği verilmeye devam etmektedir. İşletme Teknopark içinde 30 bin TL-  teknopark dışında ise 24 bin TL’ye kadar KOSGEB’ten desteği almaktadır. KOSGEB destekleme ve hibe yardımından faydalanmak için öncelikle KOSGEB destekleyen sektör ve kodları arasında işyeri faaliyet alanınızın bulunması gerekir. Aksi halde KOSGEB’ten herhangi bir şekilde hibe yardımı alamazsınız. 

KOSGEB Başvurusunda aranan şartlar nelerdir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Dükkân Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

dukkan kiralarken dikkat edilmesi gereken hususlar

Dükkân kiralarken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Öncelikle işyerini kiralayan vatandaşın gerçek mülk sahibi olup olmadığına dikkat edilerek alım satım işlemi gerçek mülk sahibiyle gerçekleştirilmelidir.
 • Dükkânın hacmi ve kullanışlılığı ileriye dönük olarak hangi iş kolu için iş kurmak istiyorsanız o işe elverişli olacak şekilde planlanarak hibe desteği sağlanmalıdır.
 • Doların TL karşıdaki karşılığına dikkat ederek, borsa ve kur hareketliliği takip edilerek,   kontratların genellikle TL cinsinden imzalanmasına dikkat edilmelidir.
 • Kontrat yapılmasından hemen önce ilk olarak belediyeye gidilerek, dükkânda olması gereken tüm kriterlerin öğrenilmesi gerekir. Belediyenin başvurunuzu kabul etmesi ve KOSGEB kredi destek başvuru kriterlerinin yasal dayanağı iyice öğrenilmelidir.
 • Elektrik, su, doğalgaz faturaları kimin üzerine kayıtlı ise, bu faturaların işyeri sahibinin üzerine kayıtlı olduğu bilgisine ulaşılarak eski borçların muhakkak sorgulanması gerekir. Kontratta yıllık kira artış bedeline de muhakkak yer verilerek sözleşmeye dâhil edilmelidir. Her sene yapılan yıllık kira artış bedeli kontratta yer alması sağlanarak işletme sahibinin kira bedelini kendi inisiyatifine göre artırmasının önüne geçilir.

Yazısına da göz atabilirsiniz.

KOSGEB Kira Desteği Başvurusu İçin İstenen Bilgiler Nelerdir?

KOSGEB kira desteği başvurusu için istenen belgeler şunlardır:

 • İşletme kuruluş belge beyanı 
 • İşletme kuruluş belgesi
 • KOSGEB genel destek başvuru formu
 • Vergi dairesinden borcu yoktur yazısı
 • Kira ile ilgili kontrat ve sözleşme beyanı
 • Proje kabul edildikten hemen sonra ibraz edilecek olan KOSGEB kira desteği talebi formu  
 • Kira ödemesinin yapıldığına ilişkin banka makbuzları

KOSGEB kira desteği uygulamasına başvurmak için istenen belgeler başvuru yaptığınız programa göre değişmekte olup, gerekli adımları takip ettikten sonra hibe destek başvurunuzun onaylanmasını beklemeniz gerekir.