• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2156561,460
  % 2,27
 • BIST 100
  %

Ripple Nedir? Tarihçesi

Ripple Nedir? Tarihçesi

Ripple 2012 yılında ortaya çıkan bir ödeme ağı sistemi olan kripto para birimidir. Ripple pek çok sayıdaki kripto para değerinin aksine merkezi hizmet ağına sahip bir dijital platformudur. Sadece para birimi olarak piyasada işlem görmeyen Ripple aynı zamanda işlemlerin daha hızlı ve ucuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan global bir hizmet ağıdır. Kullanıcıların yatırımlarını güvenceye alan ve aktif para stokunun güvenliğini sağlayan Ripple için, açık kaynaklı bir şekilde tasarlanan yasal sınırlar çevresinde korunan protokol esası bulunmaktadır. Bitçoin gibi basit bir ödeme aracı olarak görülmeyen Ripple zamanla uluslararası transfer işlemlerini yöneterek, devasa bir kâr limiti ile sistem ağını güncellemeye devam etmektedir. Platformun kendine ait para birimi olan  (XRP) en çok tercih edilen para değerleri arasında gösterilmektedir. Özellikle online site paneli üzerinden Ripple.net ‘e tıkayarak istediğiniz bütün finansal işlem kaydını güvenli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Ripple.Net Nedir?

Ripple.Net küresel dünya ölçeğinde kullanılan para gönderme ve alma amacıyla geliştirilen bir hizmet ağı olarak tercih edilmektedir. Özellikle banka ve finansal hizmetler bu teknoloji ağından güvenle faydalanır. Bu sitemde en çok dikkat çeken nokta; geleneksel yöntemlerle asla birbirini bulamayacak olan varlıkların maddi değerleri ve net ölçülemeyen varlıkları değiş tokuş edilemeyecektir.  Platformun en avantajlı yanı ise, Bitçoin dahil olmak üzere bütan kripto para birimleriyle ödeme yapmanıza izin vermesidir. Bu işlem için sadece 0,00001 dolar tutarında olmak üzere sembolik komisyon ücreti istenmektedir.  Sistemin tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet verememesinin sebebi ise, DDPS saldırılarını önlemektir.

Euro nedir? Tarihçesi yazısını sitemizden inceleyebilirsiniz.

Ripple  (XRP)Kim Geliştirdi?

ripple edonkey agi

Ripple’yi ilk geliştiren kişi,  platformunun asıl başlangıcı tarihi olarak bilinen 2013 yılında Edonkey ağını geliştiren Jed Mcaleb dünyaca tanınan yatırımcısıdır. Bu ekonomi patronu Ripple Labs’a destek veren kişidir. Chiris Larsen ise kripto para sisteminde en çok para kazanan en zengin kişisi olarak tanınmaktadır.  İşletim yöneticisi, gizlilik aktivisti olarak bilinen Larsen finansal alanda pek çok girişimciye de ön ayak olmuştur.  Girişimcilerin kurucu ortağı olarak tanınan Larsen, 1996 yılında hayata geçirdiği online mortgage kredi girişimi ile tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çekerek R-loan ile adını duyurmayı başarmıştır.

Ripple Neden Kullanılır?

Ripple’nin kullanım alanı ilk olarak düşük komisyonlu varlık değişimi sağlama hizmeti içinde uygulanır. Dünya üzerinde direkt olarak birbirine dönüştürülemeyen birbirinden farklı para birimleri bulunmaktadır. Bu sebeple bankalar ABD dolarını arabulucu olarak kullanırken, günümüzde iki tip   komisyonun uygulandığı  gözlenmektedir.  A para birimi; ABD birimine, ardından ABD dolarını B para birimin dönüştürmek için Ripple para birimi aracı kullanılmaktadır. Ripple bu yönüyle ABD dolarından çok daha ucuzdur. 

Ripple uluslararası işlem kaydını oldukça hızlı bir şekilde yapar. Sistemde ortalama işlem süresi 4 saniye süren hızlı işlem avantajı bulunmaktadır. Bitçoin’de bu süre bir saat ya da daha fazla vakitleri alabilmektedir.  Geleneksel bankacılık sisteminde bu süreler, birkaç güne kadar bile uzayarak kullanıcıları mağdur edebilmektedir. Kullanıcılar temel olarak kolay ve hızlı bir şekilde işlem görmek için ödeme ekosistemini kendi para birimlerine göre düzenleyebilir. Örneğin; koleksiyoncular aksiyon figürlerini hemen satın aldıklarında kendi para birimlerini geliştirerek piyasada etkin rol oynayabilirler. 

Ripple’nin Amaçları Nelerdir?

Ripple’nin en büyük amacı:  Yüksek miktarlardaki varlık ve para transferlerin hızlı, güvenilir ve ucuz bir şekilde blockhain sistemi üzerinden işlem görülmesine olanak sağlamaktır. Ripple şirket CEPO ‘luğunu Brad Garlinghouse ile yürütülen para biriminin dünyanın pek çok yerinde ofisleri bulunmaktadır.  Riple kripto değeri bakımından Bitçoin ve Ethereum’dan sonra gelen en çok piyasa değeri olan üçüncü para birimi olarak tercih edilir. Ripple; kurumsal bir amaca hizmet etmesi, hızlı işlem kaydı ve kullanıcıların varlıklarının uzun süre sisteminde tutan güvenlik kalitesi anlayışıyla öne çıkar. Ayıca ödeme sağlayıcı sistem mekanizması ve hızlı transfer ağıyla şirket ve bankaların tercih ettiği bir kripto para değeri olarak kur piyasalarındaki önemini korumaya devam etmektedir.     

Ripple’nin Avantajları Nelerdir?

Ripple’nin avantajları şu şekildedir:

 • Ripple para transfer sürecinde özellikle blochhain teknolojisini kullanarak çok düşük maliyetlerle kısa sürede uluslararası gönderim ayrıcalığı sağlamaktadır. 
 • Dünya çapında en çok rağbet gösterilen ve giderek yatırım hacmini genişleten tüm kripto para değerleri içinde üçüncü sıraya yerleşmesini bilmiştir.  Yüksek işlem hacmi, borsada aktif olarak işlem görmesine ön ayak olmaktadır. Bu sayede para birimine olan erişebilirlik daha da kolay ve hızlı bir hale gelmektedir.
 • Bitçoin gibi merkezi olmayan kripto birimi değildir. Profesyonel teknik alt yapı sistemini kâr odaklı geliştiren bir şirkete dayandırarak piyasalara yön verir.
 • Finansal ağı her geçen gün büyüyen banka ve büyük ödeme sağlayıcıları sayesinde gelişimini ve değerini günden güne artırmaya, kullanıcı ağını genişletmeye devam etmektedir.

Ripple Madenciliği Nasıl Yapılır?

ripple uretimi

Ripple madenciliği diğer kripto paralarında olduğu gibi yapılmamaktadır. Dolaşımda aktif olarak yer alan Ripple değerleri şirket alt yapısı altında üretilmektedir. Toplam olarak üretilen Ripple değeri 100 milyar adet olsa bile şirket piyasaya sadece 40 milyar adet Ripple sunarak paranın piyasadaki değeri güvence altına alınmaktadır.  

Bitçoin ve diğer kripto para birimlerinin aksine her adımda farklı yönetim ve teknik çalışma prensibiyle madencilikten farklı üretim sistemlerini benimseyerek işlem görmektedir. Üretilen her yeni Ripple değeri belirli aralıklarda piyasaya sürülürken, her aşamada güvenli teknik hizmet kalitesi ile borsa işlemleri yürütülmektedir.

İngiliz Sterlini nedir? Tarihçesi yazısına da göz atabilirsiniz.

Ripple İle Bitçoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ripple ile Bitçoin arasındaki farkları merkezi çalışma disiplinine göre değişmektedir. Ripple ve Bitçoin arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bitçoin herhangi bir şekilde merkeze bağlı olarak işlem görmez.  Ripple teknik hizmet kalitesi gelişmiş bir şirket kurulum esası ile denetlenerek piyasada aktif rol alır.
 • Bitçoin transfer işlemlerinden her bir saniye başına 4 işlem yapabilme imkânı varken Ripple, bir saniyede 1500 işlem yapabilme avantajı sunmaktadır. Bu rakamlar saniyede değişebilmekte olup bunda kur farkı hareketliliği ve döviz işlemlerinin yapısı son derece etkilidir.
 • Transfer işlem ücretler için komisyon giderleri bakımından Ripple Bitçoin’den daha uygun ve indirimlidir.

Ripple pek çok bakımdan avantajlı bir para platformu olmasına karşın bazı negatif özelliklere de sahiptir. Bu özellikler şu şekilde özetlenebilir: Ripple fazlasıyla merkezileşmiş yapı olarak finans piyasalarında aktifliğini sürdürmektedir. Kripto para birimlerinin ana fikri ve kontrol yapısı merkezden alınıp topluluğa verme esasına dayandırılmıştır.  Ripple platformunda tokenler başlangıç aşamasında varlıkları bakımından yönetildikleri için ne zaman ve ne kadar token kullanacaklarını geliştiriciler onların yerine kara vermektedir. Geleneksel bir bankaya yaptırmaktan hiç bir farklı olmayan bu yöntemle tokenlerin kullanımı finans otoritelerine bırakılmıştır. Ripple Labs, token oranlarının  %61 oranına sahip olduğu için başlı başına tekel olarak platformda işlev kazanmıştır. Ripplenin açık kaynaklı olarak piyasada işlem görmesi, önceleri akıllıca bir hamle olarak görülse de zamanla koda kolayca erişilebileceği için sistem hacklemeye son derece elverişli hale gelmiştir. Ripple global ölçekli pek çok bankanın tercih ettiği bir finansal sistemdir. Bazılarının başardığı gözlense de Ripple küresel ekonomi ağı içinde son yılların en çok rağbet gösterilen kripto para değerlerinin başında gelmektedir.