• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2155446,613
  % 2,29
 • BIST 100
  %

VeChain (VET) Nedir? Nasıl Alınır?

VeChain (VET) Nedir? Nasıl Alınır?

VeChain kripto para borsalarından bir tanesidir ve bu borsanın kripto para birimi VET’tir. Bu borsa herhangi bir kurumsal merkeze bağlı olmadan varlığını sürdürür. Ayrıca çeşitli kullanım şartlarının ve işleyiş düzeninin baştan belirlenmiş durumda olması, bu sisteme yarı merkezi bir statü kazandırır. Bu ağ başlangıçta, Ethereum platformuna bağlı durumda olan bir token şeklinde ortaya çıkmıştır. Bir süre boyunca Ethereum piyasasına token statüsü ile dahil olan VeChain, daha sonra şahsi bir blockchain kurup coin halini almıştır.

Şifrelenmiş işlem takibini gerçekleştirebilmek için kendi veritabanı sistemini kurarak 2018’in ortalarında Ethereum’dan ayrılan bu platform, yaklaşık olarak bundan 2 yıl sonra yani 2020’nin Temmuz ayı itibariyle ufak yükselişler göstermeye başlamıştır.

İlk büyük sıçrayış 2021’in Şubat ayında olmakla beraber, bunu takip eden Nisan ayında söz konusu kripto para birimi zirve noktasına ulaşmıştır. Ayrıca Mayıs 2021 itibariyle ise değerler üzerinde büyük bir düşüş olduğu görünmektedir.

VeChain Ağı Kime Aittir?

VeChain sahibi mevcut olmayan bir kripto para borsasıdır. Yani ait olduğu tek bir otorite mevcut değildir. Bununla birlikte, diğer kripto para ağlarından farklı olarak VeChain’in yarı merkezli olduğu kabul edilmiştir. Ayrıca bu borsanın dizayn edildiği yer Singapur olarak bilinir.

Yarı merkezlilik ise otoritenin belli bir zümreye ait olmasından kaynaklanır. Yani bu borsanın tek bir yöneticisi olmasa da, yaklaşık 100 kişilik bir idare mekanizması mevcuttur. Söz konusu idareci şahıs ya da kuruluşlar sabit olmayıp bazı durumlarda değişebilir.

NFT Token nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

VET Coin Nedir?

vet coin tanimi

VET Coin, Ethereum’dan ayrılarak kendi blockchain’ini kurmuş olan VeChain’incoin’i yani para birimidir. Fakat VET ile VTHO birbirine karıştırılmamalıdır. Çünkü bu birimlerin her ikisi de aynı amaçla kullanılmaz.

VET Coin Nasıl Alınır?

Kripto para satın alma işlemleri için en çok tercih edilen sistem Binance’tır. https://accounts.binance.com/tr/register bağlantısına tıklayarak bu sisteme kısa sürede üye olmak mümkündür. Daha sonra, Binance anasayfasında yer alan “Piyasalar” seçeneğine tıklayarak açılan sayfanın aramalar bölümünden VET Coin’e ulaşılmalıdır.

Arama bölümüne “VET Coin” yazdıktan sonra, bu coin’i satın alma işlemlerinin başlatılmasını sağlayacak olan ilgili bölüme ulaşılacaktır. Burada, coin’in hangi kripto para birimi ile alınabileceği görülür. Örneğin BTC, BNB ya da ETH ile alım yapmak mümkün olacaktır.

VET Coin’in alınabilecek olduğu para birimini temin etmek için ise sayfanın üst bölümündeki “Kripto Al” seçeneğine tıklanmalıdır. Gereken kredi kartı bilgileri eksiksiz olarak sağlandıktan sonra, VET Coin satın alma işlemi için gerekli olan kripto para birimi satın alınır ve ilgili meblağ hesaba aktarılmış olur. Böylece söz konusu coin satın alınabilir.

VTHO Nedir?

Bazı kripto para borsaları, kendileri üzerinden gerçekleştirilen çeşitli işlemler için komisyon alır. Örneğin Ethereum borsasında herhangi bir işlem yapmak istendiği zaman ödenmesi şart olan komisyon bedeli terminolojide “Gas” yani “Gaz” olarak ifade edilir. Tıpkı bu duruma benzer olarak, VeChain borsasının kullanıcıları ise söz konusu borsa üzerinden bir işlemi gerçekleştirecek olurlarsa VTHO ödemesi yaparlar.

VTHO Nasıl Alınır?

vtho nasil temin edilir

Borsa üzerinde VTHO alma işlemi yapmak için herhangi bir yatırım stratejisi izlemeye gerek yoktur. Kripto para cüzdanına tanımlı olarak belli bir miktarda VET Coin’e sahip olunması halinde, sistem otomatikman VTHO üretecektir.

Üretilecek olan VTHO birimlerinin miktarı, sahip olunan VET Coin’in miktarı ile doğru orantılı şekilde kendiliğinden artar. Yani bu borsa üzerinde işlem yapabilmek için, sahip olunan coin’ler bir müddet bekletilmek zorundadır. Ağ üzerinden yapılmış olan işlemler karşılığında ödenen VTHO birimlerinin tam olarak yüzde yetmişi imha edilir.

Kalan yüzde otuzluk kısım ise operatörlerin kullanımına geçer. İmha durumu, Ethereum gibi diğer büyük borsalarda da söz konusudur. Bunun başlıca sebebi, sürekli üretilen komisyon haklarının sistem üzerinde kontrolsüz şekilde artıp enflasyona sebep olmasını engellemektir.

VeChain (VET) nedir, nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

VeChain Barkod Sistemi Nedir?

VeChain barkod uygulaması ile diğer tüm kripto para çeşitlerinden farklı bir yere sahiptir. Bu uygulama, fiilî ekonominin ve hatta günlük yaşantının çok uzağında kalan kripto para kavramını daha somut hale getirme amacı taşır. Söz konusu barkod sisteminin çalışma prensibi ise şöyledir:

 • Yarı merkezi yönetim sistemine sahip VeChain’in yaklaşık 100 kişilik idare zümresi, belli standartlarda üretim yapan fabrikalar ile anlaşır.
 • Bu fabrikalar, ürettikleri ürünlere VeChain sistemi üzerinde tanımlı barkodlar yapıştırırlar. Söz konusu barkodlar aracılığı ile ürünlere dair pek çok bilgi VeChain’e ulaşır.
 • Örneğin bir paket makarna üretim tesisinden çıkarken üzerine ilgili barkod yapıştırılmışsa, bu makarnayı teslim alan her bir satıcı barkodu gereğine uygun şekilde okutur.
 • Ürün müşterilere ulaşana kadar kimler tarafından teslim alınmış ve piyasaya sürülmüş ise buna dair olan bilgilerin tamamı sisteme kaydedilir.
 • Bu ürünü teslim alan tüketiciler ilgili barkodu bir uygulama ile okutarak, ellerindeki malzemenin üretim aşamasından itibaren hangi aşamalardan geçtiğini öğrenebilir.

Tüketim maddelerinin güvenilirliği açısından önemli fırsatlar sunabilecek olan barkod sistemi, bununla beraber üretim zincirinin işleyişi sırasında meydana gelen kayıp ya da çalıntı durumlarını da belgeleyecektir.

Örneğin fabrikada üretilerek bir satıcıya pazarlanan ürün, eğer ki ilgili kişiye ulaşamazsa üzerindeki barkod sisteme tanımlanamayacaktır. Fabrika ise ürettiği fakat teslimini yapamadığı bir ürünün mevcut olduğunu kolaylıkla sorgulayarak gereken hukuki incelemeleri başlatabilecektir.