• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsada Açığa Satış Ne Demek?

Borsada Açığa Satış Ne Demek?

Borsada açığa satış işlemleri esasında yatırımcıların sahip olmadığı hisse senetlerinin fiyatının düşüneceğini öngörerek satış işleminin gerçekleştirmesi durumudur. Yatırımcılar açığa satış işlemiyle birlikte sahip oldukları hisse senetlerinin fiyatı düşüşe geçmeye başlamadan evvel satış işlemini gerçekleştirir. Akabinde satışı gerçekleşen hisse senedinin fiyatının düşüşe geçmesi durumunda yatırımcılar yine aynı hisse senedini daha ucuz bir fiyata satın alarak hisse senedi fiyatının düşüşe geçmesiyle birlikte söz konusu olan fiyat farkı sayesinde kâr elde etmiş sayılır. Yatırımcılık işlemlerinde gerçekleştirilen normal eylemler akabinde yatırımcılar ilkin satın alım işlemi gerçekleştirip akabinde ­hisse senedinin fiyatındaki oynamalara göre kâr ya da zarar elde eder. Fakat açığa satış işlemi gerçekleştiren yatırımcılar için esas sistem ilkin satış işlemi gerçekleştirmek ve akabinde fiyatın düşmesiyle satın alım işlemi gerçekleştirerek kâr ya da zarar elde etmektedir.

Borsada Açığa Satış İşlemlerine Dair Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Açığa satış işlemi gerçekleştirecek olan kişilerin bilmesi ve uygulaması gereken bazı durumlar söz konusu olmaktadır. Yatırımcılar açığa satış işlemi gerçekleştirmeden evvel bu durumlara dair bilgi sahibi olması durumunda gerçekleştirecekleri yatırım işlemlerini daha bilinçli bir strateji ve yöntem dâhilinde uygulayabilir. Açığa satış yöntemi borsa işlemlerinde popüler bir yöntemdir. Zira açığa satış yöntemiyle birlikte yatırımcıların yüksek kazançlar elde edebilmesi olasıdır. Fakat açığa satış yöntemiyle birlikte kâr elde edebilmek için dikkat edilmesi gereken durumların gözden kaçırılmaması da oldukça önemlidir.

Borsada KAP ne demek? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Borsaya Dair Bilgi Sahibi Olmak

borsada fikir sahibi olmak

Borsa konusunda tecrübe sahibi olmak açığa satış işlemleri için önemli bir husustur. Kişilerin yalnızca açığa satış yöntemine dair değil, bizzat borsaya ve borsacılığa dair bilgi sahibi olması gerekir. Borsaya ve yatırımcılığa dair tecrübe ve bilgi sahibi olmak ile birlikte yatırımcılar açığa satış işlemlerini gerçekleştirebilecekleri en doğru zamanı saptayabilir ve ideal aralıklarla bu işlemi gerçekleştirerek hisse senedinin satılıp değerinin düşüşe geçmesiyle birlikte tekrar satın alarak kâr elde edebilir.

Fiyat Eğilimini Saptayabilmek

Hisse senedi fiyatlarının dalga yönünü doğru bir biçimde belirleyebilmek yatırımcıların açığa satış işlemlerinde kâr elde edebilmesini sağlayan en kritik noktalardan birisi olmaktadır. Eğer yatırımcılar piyasadaki hisse senetlerinin fiyat eğiliminin hangi yönde olacağını doğru bir şekilde saptayabilirse bu hususta yatırımcılar söz konusu olan hisse senedinin fiyatının düşüşe geçeceğini öngörebilir ve böylece hisse senedinin satış işlemini gerçekleştirebilir. Hisse senedinin fiyatı yatırımcının öngördüğü gibi düşüşe geçtiğinde ise yatırımcı tekrar hisse senedinin satın alım işlemini gerçekleştirerek fiyat dalgalanmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan fiyat farkı sayesinde kâr elde edebilir.

Piyasayı Takip Etmek

Yatırımcıların borsa piyasasını takip etmesi ile birlikte yatırımcılar borsadaki dalgalanmaları daha iyi yorumlayabilir ve borsa piyasasının takip edilmesi sayesinde gözlenebilecek fiyat dalgalanmaları ve eğilimleri önceden daha kolay saptanabilir. Dolayısıyla yatırımcıların açığa satış işleminden kâr elde edebilmek için borsa piyasasına hâkim olması gerekmektedir. Zira borsa piyasasına yeteri kadar hâkim olamayan yatırımcıların hisse senetlerinin değerlerinin ne zaman düşüşe geçeceği ya da ne zaman yükselişe geçeceği konusunda fikir yürütmesi de oldukça zorlaşacaktır. Borsa piyasasına hâkim olan ve borsa piyasasını sürekli olarak takip eden yatırımcılar ise hisse senetlerinin düşüşe ya da yükselişe geçeceği konusunda daha iyi bir fikir sahibi olabilir. Bu sayede yatırımcılar açığa satış işlemini gerçekleştirmek için gereken doğru zamanı daha iyi saptayabilir.

Değer Kaybetme Riski Olan Hisse Senetleri

Eğer hisse senedi içerisinde değer kaybetme riski taşıyorsa bu durumda değer kaybetme riski taşıyan söz konusu hisse senedi üzerinde işlem gerçekleştirmek yatırımcılar için tercih edilen bir yatırım işlemi olmaktan çıkmaktadır. Çoğu yatırımcı değer kaybetme riski taşıyan hisse senetleri üzerinde işlem yapmak konusunda mesafeli olmaktadır. Zira bu tarz değer kaybetme riski yüksek olan hisse senetleri yatırımcılara kâr sağlamaktan uzak bir çizgi izlemektedir. Hatta bahsi geçen bu hisse senetleri için yatırımcıları zarara uğrattığı da söylenebilir. Bu sebeple yatırımcılar ellerinde sürekli değer kaybeden ve bu eğilimini sürdüren hisse senetleri tutuyorsa bu hisse senetlerini daha fazla değer kaybetmeden satmayı planlar. Bunun diğer bir yöntemi ise söz konusu olan hisse senetlerini daha uzun vadede elinde tutmaktır. Açığa satış işlemi sayesinde ise değer kaybeden hisse senetlerinin üzerinden kâr elde etme durumu bulunmaktadır. Böylece yatırımcılar açığa satış yöntemini kullanarak değeri giderek düşen hisse senetleri üzerinden de kâr elde edebilmektedir.

Borsada Açığa Satış İşlemi Riskli Midir?

Açığa satış işlemleri barındırdığı risk durumunu bakımından yüksek riskli yatırım olarak görülmektedir. Açığa satış işlemlerinin yüksek risk barındırmasının bir sebebi de tersine işlem akabinde kâr elde edilebiliyor olması durumudur. Normal bir yatırım işleminde kâr sağlanması durumu satın alım işleminin akabinde satış işlemi gerçekleştirilmesiyle mümkün olmaktayken açığa satış işlemi ise bunun aksi olarak satın alımdan sonra gerçekleştirilen satış işlemiyle mümkün olmaktadır. Dolayısıyla açığa satış işlemiyle kâr sağlama durumu da yatırımcıların borsacılık ve piyasa hakkındaki bilgi düzeyiyle doğru orantılıdır. Yatırımcılar piyasa ve borsacılık bakımından tecrübeli ise açığa satış işlemlerinden kâr elde edebilecek düzeyde stratejiler belirleyebilir ve doğru zamanda doğru işlemi gerçekleştirerek kâr elde edebilir. Fakat borsacılık ve tecrübe bakımından yeterince bilgi birikimine sahip olmayan yatırımcılar için açığa satış işleminin yüksek risk barındırdığı söylenebilir. Zira açığa satış işlemi yalnızca hisse senetlerinin fiyat eğiliminin ne yönde olacağını doğru tahmin etmekle bitmediği, aynı zamanda yatırımcıların alım ya da satım emrini doğru zamanda vermesi gerektiğinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.

Borsada Açığa Satış İşlemi Kârlı Mıdır?

Borsada açığa satış işlemiyle elde edilen kâr durumu yatırımcıların doğru zamanda doğru alım – satım işlemlerini yapmasıyla alakalıdır. Hisse senetlerini takip etmek, fiyat dalgalanmalarını öngörebilmek ve yatırımcılık konusunda tecrübe sahibi olmak gibi vasıflara sahip yatırımcılar bu eylemleri doğru zamanda gerçekleştirerek yüksek kâr oranları elde edebilir.

İmar barışı kredisi veren bankalar Yazısına da göz atabilirsiniz.

Borsada Açığa Satış İşleminin Şartları Var Mıdır?

borsada aciga satis gereklilikleri

Açığa satış işlemi gerçekleştirmek için birtakım şartların yatırımcılar tarafından karşılanabiliyor olması gerekmektedir. Bu şartların tamamının ya da herhangi birinin karşılanmamış olması durumunda yatırımcıların açığa satış işlemi gerçekleştirmesi durumu da sekteye uğramaktadır. Dolayısıyla açığa satış işlemi gerçekleştirecek olan yatırımcıların bu işlemleri gerçekleştirmeden önce belirlenen şartları okuması ve karşıladığından emin olması önemlidir. Açığa satış işlemi için söz konusu olan şartlar ise aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Kredi Sözleşmesi imzalamayan yatırımcıların açığa satış yapması mümkün değildir. Dolayısıyla kişiler açığa satış işlemi gerçekleştirmek için Kredi Sözleşmesi’ni imzalamakla yükümlüdür.
 • Aracı kurum tarafından açığa satış işlemi için izin alınmalıdır.
 • Açığa satış için söz konusu olan limit aracı kurum tarafından uygun görülen biçimde paylanmalıdır.
 • Yatırımcılar günlük açığa satış pozisyonunu gün sonunda kapatmış olmalıdır.

Bu şartların yatırımcılar tarafından kabul edilmesi ve karşılanması durumunda yatırımcılar açığa satış işlemini gerçekleştirebilir.

YORUMLAR YAZ
 • Borsada Mum Ne Demek?3 yıl önce
 • […] Borsada açığa satış ne demektir? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]

 • Borsada Varant Ne Demek?3 yıl önce
 • […] Borsada açığa satış ne demektir? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]

 • Borsada Alıcı Satıcı Nasıl Görünür?3 yıl önce
 • […] Borsada açığa satış ne demektir? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]