• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Dogecoin Nedir? Tarihçesi

Dogecoin Nedir? Tarihçesi

 Degocoin 2010 yılında Adobe  ‘ta grup yönetici olarak çalışan Jackson Palmer ve IBM yazılım mühendisi olan Billy Markus tarafından ortaya çıkarılmıştır. Oldukça ilginç bir serüvene sahip olan Dogecoin 2010 yılında sosyal medyada ortaya çıkan bir internet esprisiyle piyasadaki yerini almıştır. Dogecoin, Bitoin ile benzerlik gösteren kripto para birimlerinden bir tanesidir. Plamer para için ; ‘’Bir akşamüstü iş çıkışı bira içiyordum. Boş vaktim çoktu Oturdum ve  Dogecoin.com’u satın aldım.’’ demiş. Sonraları Markus devreye girerek Dogecoin.com sitesi üzerinden kripto para geliştirerek kullanıcıların hizmetine sunmuştur. Para birimi bir Japon türü köpeğinden yola çıkılarak internet esinlenilmiştir. Palmer Dogecoin’e yatırım yapmak! sloganı ile twitter atan Palmer paranın gelişiminde son derece etkili olmuş,  kripto para birimini tüm dünyaya hızlıca duyurmayı başarmıştır.

Dogecoin Neden Yükselişe Geçti?

Dogecoin’in yükselişe geçme sebebi hakkında piyasa koşullarında hala bilgi sahibi olunamamaktadır. Para biriminin bu denli yükselişe geçmesi Dogecoin’in kurucularından olan Palmer’i de endişelendirmiştir.  Palmer bu endişesini, üzerinde köpek resmi bulunan ve 2 yıldan beri henüz güncellemesi daha yapılmayan paranın 1 milyar doların üzerinde piyasa değerine ulaştığında dile getirmiştir. Palmer kripto paraların durdurulamayan başarısının yarattığı boşluğun aslında çok şeyin anlattığını söyleyerek paranın geleceği hakkında ön görüde bulunmuştur. Sidney’de yer alan Teknoloji Üniversitesinde kıdemli finans öğretim üyesi olarak faaliyet gösteren Adrian Lee, Dogecoin’e neden bu kadar değer verildiğini anlamadığını dile getirmiş, paranın durduğu yerde önlenemez yükselişini mercek altına almıştır. 

Polkadot nedir? Tarihçesi yazısına da göz atabilirsiniz.

Dogecoin’in Para Değeri Nedir?

dogecoin piyasa degeri

Dogecoin’in para değeri 1 Şubat 2014 tarihinde 40,578,746,592 Tadet dogecoin olmuştur. Para; internet para birimlerine göre oldukça hızlı yüklesen rant listene girerek Türkçede Aya! Aya doğru!   Olarak çevrilen To moon sloganıyla finans piyasalarında ses getiren bir yükseliş grafiği elde etmiştir.  Dogecoin 28 Ocak 2021  ‘de ise 5,4 milyar ABD Doları tutarında bir piyasa değerine ulaşarak para hacmini katlayarak artırmıştır. 2Şubat 2021 tarihinde, piyasa değeri 3,9 milyar ABD doları olarak borsada oldukça yüksek bir trent yakalamıştır.  2 Şubat 2021 tarihinde ise, toplam takipçi sayısı 781 000’e ulaşan para son yılların en hızlı büyüyen para değeri olarak, başta finans sektörünün ve herkesin şaşkın bakışları arasında büyümeye devam etmektedir.

Güncel Dogecoin Fiyatları Ne Kadardır?

Güncel Dogecoin fiyatları 22 Mart Pazartesi itibarıyla 58,307,327,027 piyasa değeriyle işlem görmektedir. 1 dogecoin 0,4526 TL seviyesinde hareket ederek, borsadaki hızlı yükselişini son hız devam ettirmektedir. 5,155,026,158 TL hacmiyle kur dengesini devam ettiren ve para, borsada son saatlerde düşüş yaşayarak 128,852,4117,049 oluşan toplam arz miktarı 128,866,135,183 ‘e kadar yükselmiştir.

Dogecoin Nasıl Alınır?

Dogecoin satın alma için, öncelikle yabancı ve yerli kripto para borsalarına giriş yaparak kimlik bilgilerinizi doğrulamanız gerekir. Ardından oluşturduğunuz hesaba bakiye yükleyerek Dogecoin alma işlemini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Paribi ve Koinim gibi yerli kripto para borsalarını takip ederek hesap oluşturabilir, kişisel bilgilerinizi onayladıktan sona yatırım yapmaya ve kazanç sağlamaya aktif bir şekilde devam edebilirsiniz.  Hesabınıza EFT, havale ya da Papara ile para yatırarak hesabınızda oluşan varlıklarınız ile Dogecoin satın alabilirsiniz.

Dogogecoin Cüzdan Nedir?

Dogecoin cüzdan varlıkları en yüksek güvenlik ağı ile muhafaza eden dijital olarak işlem gören depolama alanıdır. Cüzdan ile hesabınızı kilitleyebileceğiniz gibi şifre alarak tüm yatırım ve varlıklarınızı oturduğunuz yerden aktif bir şekilde yönetebilirsiniz. Telefonunuzu kaybetmiş olsanız bile DOGE cihazınızı güvenli bir şekilde saklayacaktır. Doge güvenliği pin kodu ile sağlanan cüzdan, teknik hizmet kalitesi sunmaktadır. 1 dogecoin (DOGE)=0,3901 Türk lirası değerinde işlem görmektedir. Bu değerin piyasada karşılığı 0,0456 dolardır.

Dogecoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Dogecoinin yola çıkma serüveni eşler arası bir kripto para oluşturma ağıyla başlar. Yukarıda adları geçen para biriminin yaratıcıları Dogecoin’i, diğer kripto paralarının tartışmalı ve kullanıcılar üzerinde negatif etki bırakan karmaşık tarihinden uzak tutmak istemişti. Dogecoin 6 Aralık 2013 yılında piyasaya sürüldükten sonra ilk 30 gün içinde Dogecoin.com bir milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmiş, web sitesi adeta kullanıcıların akınına uğrayarak çökmüştür. Palmer o dönem pazarlama departmanında çalışmaktadır. Sidney’de çalışma hayatını devam ettiren Palmer Dogecoin fikrini bir anda gerçeğe çevirmiştir. Palmer dogecoin. com site marka adını satın alarak Dogecoin logosunu sitede ana sayfaya eklemiştir. Comic Sans logosunu ana ekrana ekleyen Paleme Markosun da desteğini alarak kripto para birimini geliştirme süreci hızlandırmışlardır. Markus Dogecoin protokolünü o zamanki kripto para birimlerini tasarlayıcıları Luky ve Litecoin hazırlayarak paranın gelişimine katkı sağlamaya devam etmişlerdir.

Dogecoin Yapısı Nasıldır?

Dogecoin’in yapısı emek ispatına dayanan algoritma esasına dayanır. Sistem, Scrypt teknolojisi ile tasarlanmıştır. Scrypt kullanımı kripto para madencilerinin SHA-256 bitçoin madencilik ekipmanının kullanılmayacağını öngörmektedir. Bunun yerine üretimi daha karmaşık hale getiren FGA ve ASIC ekipmanları projede güncel bir şekilde tercih edilmektedir. 

Dogecoin Hangi Dönemlerde Yükselişe Geçti?

dogecoin ivme kazanmasi

Dokgecoin’n yükselişe geçtiği dönem bitçoin ve diğer kripto para birimlerinin Çin’in ve Çin bankalarının Bitçoin ekonomisi içinde bulunarak, yatırım yapılmasının yasaklanması kararının alındığı piyasaların sarsıldığı bir süreçte gerçekleşmiştir. Dogecoin üç gün gibi kısa bir zaman diliminde Dogecoin madenciliği yapmak isteyen kullanıcıları derinden etkilemiş ve bilgi işlem gücünün etkinliği giderek azalmıştır. Bilgi işlem uygulamaları vasıtasıyla madencilik havuzundan  %80 oranında değer kaybı yaşanarak para birimi ilk büyük çöküşünü bu dönemde yaşamıştır. 2013 yılında 72 saatte yaklaşık olarak yüzde 300m değerindeki yükseliş kaydıyla milyarlarla ölçülen günlük hacmini 0.00026’dan 0.00095’e kadar yükseltmeyi başarmıştır. Dogecoin,2021 yılının Ocak ayında ise özellikle Reddit kullanıcılarının büyük ilgisi sonucu 24 saat içinde %800 ‘ün üzerinde büyük bir başarı kaydetmiştir. Game Stop short squeeze olaylarının patlak vermesi sonucu Elon Musk Dogecoin’e atıf yaparak bu değer artışı bir süre daha devam etmiştir. Piyasada adeta şok etkisi yaratan para birimi günde 850 yükselerek 9 milyar dolar hacmi ile küresel borsa işlem indeksini adeta uçurmuştur. Bir anda gündeme oturmayı başaran para birimi, yatırımcı ve kullanıcıların rağbet ettiği finansal yatırım kaynaklarının başında gelmektedir.

Chainlink nedir? Tarihçesi yazısını inceleyebilirsiniz.

Dogecoin Hesaplama İşlemlerini Nasıl Yapar?

Dogecoin hesaplama işlemi blok zamanlar dikkate alınarak her blok bir dakika olarak tasarlanmıştır.  Bunun dışında 4 dakikada bir olmak üzere Network tarafından zorluk derecesi tekrardan hesaplanan para birimi üretimi olmadığı yatırımcıları şaşkına uğratan deflasyonel olma riski taşmayan bir para olma özelliği taşımaktadır. Fiyatlar genel düzeyi genellikle dengede bırakılırken, deflasyonist açık olmadan, fiyatlar genel düzeyi düşürülmeden piyasada işlem görür. Dogecoin özellikle piyasaya giriş yaptığı zamanlardan bu yana madencilik yaparak hesaplarını bu yönde kullanamaya devam etmektedir. Piyasa koşulları madencilik yatırımı için oldukça zordur. Oysa Dogecoin yatırım yapmak için ev ya da iş yerlerinizde oturduğunuz yerden madenlerinizi yükselterek anında binlerce Doge kazanma şansınız vardır. Madenciliğin bu kadar kolay hale getirilmesi ve basit bir şekilde kullanıcılarına kazandırıyor olması,  Dogecoin şirketlerinin yöntemsel bir stratejisi olarak gösterilmektedir. 

YORUMLAR YAZ
 • KGF Kredisi Veren Bankalar 2021 hangileridir? – Kredi Kent | Güncel Kredi Bilgi Ağı3 yıl önce
 • […] Dogecoin Nedir? Tarihçesi Yazısını inceleyebilirsiniz. […]