• YARIM ALTIN
    8.071,00
    % 1,12
  • AMERIKAN DOLARI
    32,2053
    % -0,22
  • € EURO
    35,1156
    % -0,22
  • £ POUND
    41,0337
    % -0,05
  • ¥ YUAN
    4,4662
    % -0,03
  • РУБ RUBLE
    0,3541
    % -0,63
  • /TL
    %
  • BIST 100
    %

NFT Token Nedir?

NFT Token Nedir?

Non – fungible token, belli metaları temsil etmesi amacı ile özel olarak üretilen kripto para türüdür. “Non – fungible” ifadesi Türkçeye “Değiştirilemez olan” şeklinde çevrilebilir. Yani söz konusu tokenlerin her biri özeldir ve daha başka tokenlerin yerine geçmeleri ya da farklı bir şekilde kullanılmaları mümkün olmaz. NFT Token adlı kripto para türünün kullanımı, bu paralar üzerine tanımlanmış metaların mülkiyetini belirleme üzerine kuruludur.

Örneğin bir NFT Token’in temsil ettiği ürün her neyse, blok zinciri üzerinden ilgili tokenin o metayı temsil ettiği görülür. Böylece tokenler, sahip olunan pek çok metanın bir nevi dijital tapusu sayılırlar.

Bununla birlikte NFT’nin tam olarak bir para işlevi gördüğünü söylemek doğru değildir. Çünkü bu birimler daha çok, çeşitli kripto paralar ile satın alınması mümkün olan kripto mülkiyet belgeleri olarak nitelenmeye uygundur. Yukarıda da söz edilmiş olduğu gibi, her NFT sadece bir ürünü temsil edebilir ve ilgili NFT’nin alınması, temsil ettiği metaya kripto para sistemi üzerinden sahip olmak anlamına gelir.

NFT ile Ne Satılır?

NFT ile satılan ürünler, tamamen bilgisayar ortamına dair olan resim, ses kaydı, müzik ve benzeri dosyalardan gerçek dünyadaki metalara kadar pek çok farklı seçeneği oluşturur. Örneğin NFT aracılığıyla, “png” uzantılı bir resmi satın almak mümkün olduğu gibi gerçek bir resim tablosunu satın almak da mümkündür.

Kısacası NFT ile satılabilen ya da alınabilen ürünler konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Kendisi için NFT oluşturulmuş olan herhangi bir ürün bu yolla pazarlanabilir. Örneğin bu yol ile satılan ürünler arasında şimdilik en yaygın olanı bilgisayar oyunlarıdır.

NFT Token nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

NFT Tokenin Avantajı Nedir?

nft token olumlu yanlari

Belli ürünleri temsil etmesi için özel olarak oluşturulan ve kripto para borsaları üzerinden satışı gerçekleştirilebilen Non – fungible token birimleri, ticarete büyük ölçüde hız katması beklenen ögelerdir. Bu durumun başlıca sebepleri ise şöyle sıralanır:

  • Alıcı adaylarının değerlendirmesine sunulması zor olan ürünleri kolay ulaşılabilir hale getirir.
  • Satışı yapılmak istenen bir ürün için pek çok müşteri bulunmasını sağlar.
  • Satılacak ürünün, kısa süre içinde değerlenme ihtimali mevcut olan kripto paralara çevrilmesini sağlar.
  • Kripto para yatırımlarının somut nesnelerle sembolize edilebilmesini mümkün hale getirir.
  • Bir ürün NFT aracılığı ile satıldığı zaman, kaç kez el değiştirirse değiştirsin ilk sahip bu alışverişlerden belli oranlarda otomatik olarak komisyon alabilir. Bu durum, bir sanat eserinin sahibi olarak onu satan kişiler açısından daha faydalıdır. Örneğin bir ressam çizdiği resmi satmışsa, bu resim özel olarak onun elinden çıktığı için daha sonraki tüm satışlardan bir miktar kâr elde edecektir.

Bu gibi daha pek çok avantaj, NFT Token kullanımını yakın bir zaman içinde yaygınlaştırabilecek durumlardır. Fakat en çok dikkat çeken durum, normal şartlar altında 10 Dolar değere sahip bir ürünün bu yol ile 10.000.000 Dolar’a mâl edilebiliyor olmasıdır. Bunun sebebi ise kripto paralardaki değer artışının reel para birimleri karşısındaki üstünlüğüdür. Yani NFT tokenleriyle gerçekleştirilen alışverişler, gerçek hayatta olduğu gibi bir ürüne sahip olma amacından çok yatırım yapma amacı taşır. Çünkü sahip olunan asıl şey, değeri bir metaya göre belirlenmiş tokenlerdir. Bunların her birini değerli hale getiren ise sadece 1 tane oluşlarıdır.

Örneğin eşsiz olarak üretilmiş bir bardak için Non – fungible token oluşturulur ve bu token 1.000.000 Dolar karşılığında satılırsa burada önemli olan şey, bardağın neden 1.000.000 Dolar değerinde olduğu değildir. Çünkü bardak sadece temsilî bir meta yerine geçer. Eşi benzeri olmayan bir tokeni gerçek dünyada temsil ederek, sahibine önemli ölçüde kripto para kaynağı sunmuş olur.

NFT Token Riskli Midir?

nft token olumsuz yanlari

NFT’lerin bazı durumlarda risk teşkil edebilmesi mümkündür. Fakat bu sadece NFT’ye özgü olmayıp gerçek hayattaki alışverişlerde de söz konusu olabilecek bazı durumlardan ibaret sayılır. Şu an için uzmanların en fazla dikkat çektiği tehlike, özgün olmayan bir eser ya da ürün için Non – fungible token oluşturulabilmesidir.

Örneğin herhangi bir ürünün kopyası için, eşi benzeri bulunmayan bir token oluşturup bunu satmak ve haksız kazanç elde etmek isteyenler en büyük risk olarak kabul edilebilir.

Mars Coin nedir? Nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

NFT Token Nasıl Oluşturulur? NFT Token Nasıl Alınır?

NFT alma ve oluşturma işlemleri birbirinden farklıdır. Bunları gerçekleştirebilmek için ise tek bir platform kullanılabilir. Örneğin VIV3, Bakery Swap, Rarible, Mintable, NFT Show Room, Nifty Gateway, Atomic Hub ya da Open Sea bu konuda en çok tercih edilen platformların başında gelir. Bu kripto para siteleri üzerinden NFT almak isteyenler, dolayısıyla bir ürünü satın almak istemiş olurlar. Çünkü her bir NFT sadece 1 adettir ve özgün bir ürünün sembolü sayılır.

Söz konusu alım işlemi için, giriş sağlanan platform üzerine kripto para cüzdanını tanımlamak gerekir. Daha sonra sitedeki ilanlar arasından seçim yapılarak NFT almak mümkündür. NFT satma yani oluşturma ise bu platformlar üzerinden satış yapma anlamına gelir. Platforma tanımlanan ürünler için sistem tarafından otomatik olarak NFT oluşturulacaktır.

Yani NFT Token ile alakalı işlemlerde kripto paraların ve kripto para platformlarının kullanımı gerekir. Bunların nasıl kullanılacak olduğu ise sitelerin özelliklerine göre birbirinden ayrılır.