• YARIM ALTIN
  8.135,00
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1844
  % 0,08
 • € EURO
  35,0058
  % 0,01
 • £ POUND
  40,9677
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,4504
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3560
  % -0,18
 • BITCOIN/TL
  2257882,374
  % -1,60
 • BIST 100
  %

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Kredi 2021

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Kredi 2021

Tavuk çiftliği kurmak için kredi 2021 desteği veren devlet ve özel nitelikli bankaların yanı sıra Tarım Kredi Kooperatifi ve Tarım Orman Bakanlığı il ve ilçe Müdürlükleri bünyesinde kişilere belirli programlar dâhilinde  tavuk çiftliği kurmak için kredi 2021 desteği verilmektedir. Tavuk yetiştiriciliği kapsamında tavuk çiftliği kurmak isteyen girişmişlere bakanlık tarafından 7 yıl vadeli olmak üzere yatırım ve işletme kredisi verilmektedir. Ziraat Bankası, TKDK tarafında verilen tavuk çiftliği proje destekleri üreticiye verilen en avantajlı kredi destekleri arasında yer alır. Tavuk çiftliği kurmak için yeterli sermayenizin olması ve tavukçuluk hakkında en doğru bilgileri edinerek finansman desteği sağlamalısınız.

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Tavuk çiftliği kredisi almak için sermayesi olamayanların Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüklerince ya da banka şubelerinden alınan Tavuk Çiftliği kredilerine başvuru yapmaları öngörülmektedir. Bu kurumlar haricinde pek çok hayvancılık sektörü de kredi desteği vermeye devam etmektedir. Devlet bankalarının dışında özel bankalardan da destek alabilirsiniz. Kredi kimlik talebinizin düşük ölçekliyse,  5000- 10.000TL gibi düşük miktar bir talebiniz varsa maaş bordromuz ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Daha yüksek oranlı bir kredi desteğinden faydalanmak istiyorsanız banka ihtiyaç kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bu aşamada banka sizden kefil ya da ipotek talep ederek kredi desteği verecektir.

Adınıza kayıtlı olan taşınır ve taşınmazlarınız ipotek yönetmenliğine uyumlu ise,  bu mallarınızı ipotek altına alarak, taşınamazsın eksper değerinin %50 oranında tavuk çiftliği kredi talebinde bulunabilirsiniz. Tavuk çiftliği için verilen krediler KOSGEB İmalat   – kümes hayvan olarak desteklenen hibe destekleridir. KOSGEB belirli nace kodları ile sektördeki girişimcilere olan desteğini sürdürmektedir. T.C Ziraat Bankası damızlık kanatlı yetiştiriciliği için sunduğu hibe destek kredisi vererek girişimcilerin tavukçuluk işletmesi kurma hayalini gerçeğe dönüştürmektedir.

Arıcılık kredisi veren bankalar 2021 Yazını inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi

ziraat bankasi tavuk yetistiriciligi kredisi

Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi damızlık kanatlı yetiştiriciliği için verilen kredi desteği şu şartlara bağlıdır:

 • Yumurta tavuğu yetiştiriciliği için 7500 adet,
 • Kaz, ördek ve hindi yetiştiriciliği için 1.000 adet
 • Bıldırcın yetiştiriciliği için 2.000 adet
 • Etlik piliç yetiştiriciliği yapmak için 10.000 adet  
 • Devekuşu yetiştiriciliği için 50 adet ve üstündeki kapasitede hayvan seviyenin üzerine çıkarak tavuk yetiştiriciliği yapabilirler.

Yukarıdaki tavuklardan ne kadar alırsanız alın muhakkak Ziraat Bankası ile iletişime geçerek kredi destek uygulama esasları ve tebliğinde yer alan tavuk çiftliği kredisine ilişkin tüm bilgileri alabilirsiniz.

Genç Çiftçi Tavuk Projesi Şartları Nelerdir?

Genç çiftliği tavuk projesi şartları ilk olarak kredinin tavuk çiftliği hibe desteği projesine katılan kişilerin Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğünce köyüne kesin dönüş yapan 18-41 yaşı arasındaki kişiler için hayata geçirilmiş olmasıdır. Hibe desteğinden faydalanmak isteyen kişiler belirlenen tarihte   https://gencciftçi.tarim.gov.tr/Account/Login  adresinden yeni kayıt yaptırarak, tavuk çiftliği kurmak için kredi 2021 desteğinden faydalanabilecektir. 

Geçtiğimiz yıllarda 30 bin lira olan tavuk çitliği kredisini almanız durumunda 3 yıl boyunca olmak üzere işletmenizi aktif olarak çalıştırmaya devam etmeli,  seri üretime geçmiş olmalısınız. Bu kredi dışardan bakıldığında az bir meblağ olarak görülse de başlangıç sermayesi olarak pek çok çiftçinin işini görebileceği potansiyelde bir paradır.

Kanatlı Yetiştiriciliğe Devlet Ne Kadar Destek Verir?

Kanatlı yetiştiriciliğe devletin verdiği hibe desteği  %75 oranındadır.  Tavukçuluk iş modelinin olmasa da geçtiğiniz yıllarda ördek, hindi, kaz yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilere  %75 oranında geri ödemesiz olmak üzere hibe desteği verilmiştir. Özellikle, ördek,  kaz, hindi çiftliği kuran kişiler ilk etapta 25 000TL yatırım yaparsa devlet bu süreçte 75.000TL hibe yardımı yapmaktadır. Kaz yetiştiriciliği için 500,Ördek ve hindi yetiştiriciliği için de en az 1000 hayvan kapasiteli tesis kurulması öngörülmektedir.

Tavukçuluk Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Tavukçuluk kredisi veren bankalar şunlardır:

 • Ziraat bankası 7 yıl vadeli olmak üzere hayvan kredi desteği vermektedir.
 • Şekerbank
 • QNB Finansbank
 • TEB
 • Halk Bankası 
 • Denizbank

KOSGEB Tavuk Çiftliği kredisi İçin Destek Veriyor mu?

kosgeb tavuk ciftligi kredisi

KOSGEB tavuk çiftliği kredisi için destek vermez.  KOSGEB hayvancılık sektörüne bağlı olarak canlı hayvan alımı dâhil olmak üzere hibe, faizsiz kredi desteği sunar. Hibe kapsamında yalnızca hayvansal ürünlerin paketlenmesi,  hazırlanması, satışa hazır hale getirilerek ticaret için destek verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda ve dönem dönem KOSGEB çiftçi projesi ve kanat yetiştiriciliği kapsamında hibe ve teşvik politikası ile kredi desteği sağlamıştır. Bu hibe yardımları şunlardır:

 • Civciv yetiştirildiği tesisleri,
 • Gezen serbest sistem tavukçuluk,
 • Kapalı sistem yumurta yetiştiriciliği
 • Besi tavuğu çiftliği kurulumu gibi alanda 30 bin liraya kadar hibe desteği sunulmaktadır.

KOSGEB ve diğer tüm bankaların verdiği tavuk çiftliği hibe yardım kredileri için başvuru tarihlerini takip etmelisiniz. Sistem üzerinden yapılan ön başvuruların ardından sizinle bir hibe sözleşmesi yapılacaktır. Sözleşme kapsamında gerekli olan tüm aşama ve gereklilikleri yerine getirmelisiniz.  Kedinize ait olan arsa, tavuk bakabileceğiniz barınak,  malzeme ve oldukça geniş bir bölgeye sahipseniz hibe kredisinden daha şanslı bir şekilde faydalanabilirsiniz. Çünkü proje değerlendirme aşamasında tavuk çiftliği hibe desteği almak isteyenlere, kendine ait yerleri varsa +puan verilmektedir.

2021 Salma tavukçuluk kredisi başvurusu ve şartları Yazısına da göz atabilirsiniz.

TKDK Tavuk Çiftliği Proje Destekleri Nelerdir?

TKDK tavuk çiftliği proje destekleri yumurta üretiminde aktif olan faaliyetini sürdüren tarımsal işletme ve kurumlara, kapasitelerini artırmak koşuluyla tüm tesis ve ekipmanlarında yenileme ihtiyacı hisseden girişimciler verilmektedir. Kredi, yerleşim bölgelerinden uzak alanlara belirli bir program dâhilinde uygulanmaktadır. TKDK şu tarımsal işletmeler için destek kredisi vermektedir:

 • 101-3 nolu tedbirle kanatlı üreten tarımsal işletmeler 
 • 101-4 nolu tedbir kapsamında yumurta üreticiliği yapan tarımsal işletmeler
 • 103-3 nolu tedbir kapsamında yer alan kanatlı et ve et ürünlerinin işlenerek pazarlanması için kişi ve kurumlara  tavuk çiftliği kurmak için kredi 2021 desteği verilmesi yasal olarak güvence altına alınmıştır.