• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Cardano Nedir? Tarihçesi

Cardano Nedir? Tarihçesi

Cardano akıllı kontratlar için kullanılan, açık kaynak koduna sahip olan bir blok zinciri platformudur.  ADA; 19 yy’da yaşayan bir matematikçi olan ilk bilgisayar programcısı adıyla anılan Ada Levolace’den almış kripto para birimine verilen addır. Cardano, 2015 yılında geliştirilerek 2017 yılında Ethereum ve BitShares’in de kurucu ortaklarından olarak tanınan Charles Hoskinson tarafından hayata geçirilmiştir. Proje olarak hayata geçirilmiş olan sistemin gelişimini İsviçre merkezli bağımsız bir kuruş olarak adını duyurmuş olan Cardano Vakfı destekler. Tasarlama ve geliştirme aşamasında yer alarak, IOHK ve ticari faaliyet gösteren borsa işlemlerini güvence altına alır. Cardano; Emurgo iş kolu başta olmak üzere çeşitli kuruluşlar tarafından kullanılıp korunmaya devam etmektedir. Cardano’nun geliştiricileri, ADA’nın 3. nesil kripto para birimi olarak piyasada ciddi söz sahibi olduğunu savunmuştur. Bilimsel bir felsefeden evrilerek araştırma yapmaya öncelik tanıyan yeni bir yaklaşımla gelişimini son hız devam ettiren platform,  ilk merkeziyetiz blok zinciri olma özelliği göstermektedir. 

Cardano (ADA) Nasıl Çalışır?

cardano coin nasil calisir

Cardano’nun çalışma yapısı Bitçoin tarafından faaliyete geçirilen iş kanıtı sistemine dayalı olarak alternatif bir şekilde yürütülmektedir. Ourboars Proof of Stake  (Hisse Kanıtı) konsensüs mekanizması kullanılarak piyasada aktif rol almaktadır. Hisse kanıtının işleyişini analiz edip sistem hakkında doğru bilgiler alarak bilinçli bir şekilde Cardan blok zincirini yönetebilişiniz. Ourobos Proof of Stake konsensüs mekanizması zaman diliminde yer alan time slot, devre olarak piyasadaki ekin işleyişini devam ettiren parçalara ayrılarak kullanılır. Her devre için Cardano blok zincirinde bloklar yaratır. Doğrulama işleminde görev almak için sistemi seçilmiş slot lideri yönetir. Bir slot devrede işlem gören blokları %50 oranında ya da daha fazla üretmek isterse ve bu esnada herhangi bir işlem bloğu yaratamazsa sıra bir sonraki slot liderine geçerek işlem devam eder.  Bloklarda yer alan işlemler, slot lideri tarafından üretilmesinin hemen ardından paylara bağlı bir şekilde yürütülen girdi doğrulayıcıları işlemi anında onaylayarak hayata geçirmektedir.  Bir devrede birden fazla girdi doğrulayıcısı işleme alınabilir.

Cardano Nasıl Bir Sistemdir?

Cardano sistemi ölçülebilir, güvenlik ağı bir hayli gelişmiş katmanlı mimariyle hizmet sunan bir platformdur. ADA uygulama içinde yerleşim katman içinde yer alarak faaliyet gösterir. Bu katman içinde Bitçoin’e benzemesinin yanında bu işlemlerin de kaydını tutarak ilerler. İkinci katmanda, akıllı sözleşme boyunca uygulamaların yer aldığı platformlarda çalışma imkanı yakalayan Ethereum’a benzeyen bir hesaplama katmanı bulunmaktadır. Cardano sadece birinci ve ikinci katmanda yer almaz. Aynı zamanda işlevsel olmayan gereksinimlere ölçülebilirlik,  sürdürebilirlik ve birlikte çalışabilirlik üzerine odaklanarak ağ içinde gelişim gösterir. Cardano’nun ölçülebilirliğinin temeli; hesaplama ve yerleşim katmanının birbirinden ayrılması ve bunların kanıtlanması teknolojisine dayanmaktadır. ADA sistem üzerinden toplamda 45 milyar olmak üzere üretilirken, şu anda 31 milyar ADA dolaşımda hizmet vermektedir. Bu hizmetlerin 26 milyar adedi 2017 yılı itibariyle ICO ile satılarak aktif olarak piyasaya sürülmüştür.

İsviçre Frangı nedir? Tarihçesi yazısını sitemizden inceleyebilirsiniz.

Cardano Nasıl Alınıp Satılır?

Cardno’nun alınıp satılması işlemi Türk Lirası, Bitçoin, Tether, Cardno ile satılır. ADA ile satmak için BtctÜRKI pro WEB SİTESİ ya da Btc Türk I PRO mobil uygulamasını indirerek güvenle kullanabilirsiniz. BtcTürk’e üye değilseniz web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden sisteme hemen üye olarak anlaşmalı 5 banka ile iletişime geçtikten sonra 7/24 saat Türk lirası göndererek te Cardano satın alabileceğinizi unutmamalısınız.

Cardano’nun İşlevi Nedir?

Cardano kripto paranın gönderimini sağlayan, ADA kripto para sistemine sahip bir platformdur. Bu sistem kripto paranın geleceğini temsil edilen, kriptografiyle güvenliğini kanıtlamıştır. Bu açıdan varlılarınızı doğrudan transfer etmenize olanak sağlayan garantili bir sitem ağıdır. Cradano sadece kripto para olarak kullanılmaz, teknolojik gelişim ağı uygulamaları sayesinde her gün dünyadaki kullanıcılar, hükümetler tarafından da kullanılan finansal uygulamaların bütününü ifade eder.  Platform sayesinde daha kolay ve hızlı bir şekilde güncelleme yaparak yumuşak çatallanmalarla yükseltme yapmak için yeni blok sistemi inşa edilmiştir. ADA’ya yöneltilen temel katmanlar tamamlanarak, akıllı sözleşme esası gereğince ilerde yapılacak olan ticari işleri de destekleyen dijital yasa anlaşmalarını ele alıp uygulamak için ayrı hesap katmanları oluşturulmaktadır.  

Cardano fonksiyonel görev dağılımı avantajı ile herhangi bir merkezi olmayan fakat bunun yerine bir blok zinciri üzerinde çalışamaya devam eden merkezi olmayan uygulama araçlarını da bizzat kendisi yönetecektir. Dardanos’unun sunduğu bu yenilikler sayesinde kullanıcıların ihtiyaçları, düzenleyici talepleriyle dengelenerek,  kullanıcı bilgileri düzenlenerek saklanmaktadır. Finansal işlem beyanı için oluşturulan hesap bilgileri de denetlenerek güvenlik hizmetleri aktif şekilde yürütecektir. Cardano  ‘nun vizyonist yapısı yeni düzenlenen bilgi işlem tarzı ve herkese adil bir şekilde ulaşan finansal hizmet ve erişim kapasitesiyle makro ölçekli finansal yatırımlara öncülük etmektedir. 

Cardano ve Diğer Kripto Paralar Arasındaki Frak Nedir?

Cardano ve diğer kripto paralar arasındaki fark ilk olarak kripto para birimlerinin blok oluşturma algoritma yapısıdır. Cardano fiyatlarının artacağı yönündeki olumlu tahminlerin yanı sıra sunduğu bazı teknik bazlı nedenlerden ötürü, algoritma seviyesinde bazı farklıklar oluşmaktadır.  Alternatif alım kanıtı algoritmasıyla, kripto para madenciliğinin elektrik tüketimini azaltmasının bir başka yolu da Ouroboros protokolüdür. İlk Stake of Proof sistemlerinden bir tanesi haline gelen sistem, şimdiye kadar kanıtlanmış olan kalite esası gelişmiş güvenlik ağıyla faaliyet göstermektedir. Kullanıcı güvenliği açısından sistemlerini geliştirip, Daedalus Cüzdanı geliştirerek işe başlanmıştır. Bir kripto paranın normal düzeyde işleme konulan gizlilik esasının yanı sıra Deadalus, belirli harcama şifresi niteliğinde olan şifre ve işlem kaydını da özelleştirerek sisteme kaydeder.

Cardano Madenciliği Nasıl Yapılır?

cordano nasil uretilir

Cardano madenciliği öncelikle özel bir cihazla elektrik tüketimi yapılamamaktadır. ADA madenciliği diğer kripto paralarda olduğu gibi alışık olduğunuz teknik siteler vasıtasıyla işlem görmez. Bitçoin madenciliği sistemi şu şekilde çalışır: Bu işlem için öncelikle Cardano cüzdanın yanı sıra bir miktar Cardano bakiyesine sahip olmalısınız. Belirli oranda yükselen bakiye oranı size belirli yüzdelerde Cardano kazandırmaktadır. Bu uygulama ile Proof of Stake yönetimi yapılmakta olup, Staing sistemini analiz ettikten sonra bilinçli bir kullanıcı olarak yatırımlarınızı madencilik yaparak genişletebilirsiniz. 

Japon Yeni nedir? Tarihçesi yazısına da göz atabilirsiniz.

Cardano Satın Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Cardano satın alma işlemi için Cardano için özel dizayn edilmiş site panel uygulamalarına giderek   ‘’Cardano Satın al’ ’sayfalarını tıklayabilir çok kolay ve hızlı bir şekilde Cardano satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir teknik bilgi ve resmi bir evraka gerek duymayacağınız bu işlemi en hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir, mobil uygulama ve Gooogle Play desteği ile Cardano için özel programlanmış cüzdan, hizmet ve eklentileri de cihazlarınıza hızlı bir şekilde indirebilirsiniz.

Cardano, akıllı sözleşmelerle halka açık Blockhain platformu çalıştırmayı ve güvenlik teknik destek vermeyi amaçlayan bir kripto para birimi ağı olarak sistemdeki teknik başarısını ve yerini günümüzde hala korumaktadır. Açık kaynaklı bir proje olan Cradano, kripto para biriminde ADA adını alarak, projenin gelişimi aktif olarak desteklenmektedir. Cardano sistemi, Zug, İsviçre merkezli olan Cardano Vakfı tarafından denetlenerek, profesyonel web uygulamalarıyla yürütülmektedir. 

YORUMLAR YAZ
 • Motosiklet Kredisi Veren Bankalar – Kredi Kent | Güncel Kredi Bilgi Ağı3 yıl önce
 • […] Cardano Nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]

 • KOSGEB Kredisi Veren Bankalar 2021 hangileridir? – Kredi Kent | Güncel Kredi Bilgi Ağı3 yıl önce
 • […] Cardano Nedir? Tarihçesi yazısını inceleyebilirsiniz. […]