• YARIM ALTIN
  7.991,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3207
  % 0,17
 • € EURO
  35,0502
  % 0,16
 • £ POUND
  40,7786
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  4,4749
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3538
  % 0,10
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Uniswap Nedir?

Uniswap Nedir?

Uniswap tabanı Ethereum olan ve ERC-20 tokenlerini takas etmek amacıyla kullanılan Ethereum protokolüne verilen addır.  Uniswap herhangi bir merkeze bağlı olmadan çalışan kullanıcıların işlem yaptığı bir kripto borsası olarak adlandırılmaktadır. Teknoloji devi yeni kripto paralarının ortaya çıkması ile piyasada yer alan paraların %80’i Ethereum tabanlı olacak şekilde ERC-20 tokenlerinden meydana gelmektedir. Uniswap’ta alıp satmak istediğiniz kripto paralar oldukça az sayıdadır. Tabanı Ethereum olan piyasada Uniswap ‘te bulunmayan XRP Monero gibi çok sayıda kripto para kullanıcıların dövizle yatırım yapmaları için piyasada aktif varlığını devam ettirmektedir.

Platformu, Ethereum tabanlı olmadığı için Uniswap’ta mevcut olarak bulunmayan XRP Monero gibi kripto paralarla varlıkları yönetebilir,   kolayca al sat işlemi yapabilirsiniz. Uygulama üzerinde Bitçoin alıp satmak mümkündür. Çünkü Bitçoin’e 1:1 oranında destek veren WBTC adında bir ERC -20 tokeni hizmet vermektedir. Uniswap kripto para piyasalarında borsada çok zamandır işlem görmeye devam ederken, kullanıcıların bütün yatırım ve varlıklarını da güvence altına almaktadır. Platformun yönetim tokeni ise, UNI’yi piyasaya sürerek, her bir kullanıcı için 400 UNI dağıtarak teknolojik olarak giderek daha popüler hale gelmektedir. 

Uniswap’in Çalışması Nasıldır?

Uniswap’in çalışma şekli sistem, emir defterine sahip olmadığı için geleneksek kripto para borsasında oldukça farklı bir şekilde sürdürülmektedir. Automated Market Maker  (AMM)  yani Otomatik Piyasa Yapıcı adlı modelin bir çeşidi otolun Contast Product market adlı tasarım markası ile dijital dünyadaki çalışma ağını sürdürmektedir.  Piyasadaki ilerleyişini sürdüren otomatik piyasa yapıcılar, treder’ların alım satım yapabildiği likidite havuzlarında işlem gören akıllı sözleşmelerle faaliyet göstermektedir. Rezervler likidite sağlayıcıları tarafından kolayca finanse edilebilir. Bu işlem için herkes havuza iki token karşılığında para yatırarak çok sayıda likidite sağlayıcı işlem görebilirler. Tredarlar bunun için havuza işlem ücretini ödeyerek havuzda kendi paylarına düşen değerleri, likidite sağlayıcılarına dağıtabilirler. Likidite sağlayıcıları bu yolla gelir elde ederek kısa sürede yatırım ağlarını genişletirler.

Stellar nedir? yazısını da inceleyebilirsiniz.

Uniswap’ta Piyasa Nasıl Oluşur?

uniswap piyasaya girme

Unswap’te piyasanın oluşması için likidite sağlayıcılarını iki token karşılığına gelen varlığı yatırarak piyasanın aktif şekilde oluşturulmasının beklenmesi gerekir. Token yatırma ilkesi RTH ve bir ERC-20 token ya da iki ERC-20 token ile sağlanabilir. Havuzlarda genellikle DAI, USDC ya da USDT gibi stabil nitelikte olan kripto para birimleri piyasada etkin rol alır. Bu para birimlerini tercih etmek zorunlu tutulmamakla birlikte likidite sağlayıcıları havuz içindeki paylarını likidite tokeni olarak işleme alabilmektedir. 

Likidite Havuzunda Uniswap Nasıl Çalışır?

Likidite havuzunda işlem gören Uniswap havuzunun ETH bölümünde x ve USDT bölümünde y olarak adlandırılırsa, platform bu iki miktarı kullanarak havuzda yer alan toplam likiditeyi de hesaplayarak çarpar. Çarpma işlemi k değeri ile adlandırılırsa sistemdeki temel düşünce k’nın sabit kalması fikridir.  Sistemdeki toplam likidite sabit bir şekilde piyasada işlem görür. Bu yüzden havuzda bulunan toplam likidite formülü x*y=k şeklindedir.

Likidite havuzu için ETH/USDT değerlerini kullanıldığını varsayarsak, 300 USDT karşılığında 1 ETH satın alınarak likidite havuzu artırılmaktadır. İşlem, USDT hacmini yükselişe geçirirken, ETH kısmını ise giderek azaltmaktadır. Bu süreçte ETH’nin fiyatlar genel düzeyini yükselttiği görülmektedir.  Havuzda çok daha az miktarda ETH karşılığında oldukça fazla USDT bulunduğu gözlenmiştir. Varlıkları yönetirken verilen emir ne kadar büyük olursa x ve y dengesi arasında kurulan denge de o kadar az şaşmış olur. Yüksek oranlı emirlerin çok daha küçük emirlere kıyasla katlanarak pahalı hale gelmesi zamanla fiyat kargaşasının oluşmasına neden olmaktadır. Likidite havuzu ne kadar büyük ölçekli olursa piyasada işlem gören emirlerin yerine getirilmesi o kadar kolay ve hızlı bir şekilde olur. Bu durumda x ve y değerleri arasında meydana gelen kayma değeri o derece az olmaktadır. 

Uniswap Piyasasında Havuz İçin Likidite Sağlamak Kârlı mıdır?

Uniswap piyasasında havuz için likidite sağlayarak yatırım yapıp, havuzda kazanç sağlayarak komisyon geliri elde edebilirsiniz. Havuza para koyan kişiler %0.3 oranında komisyon geliri elde ederek likidite faydası sağlamaktadır.  Havuza para koyarak kısa sürede pek çok yatırım ve varlıklarınız için gelir elde edebilseniz de bu durum her zaman için geçerli değildir. Fiyatlardaki ani değişiklikler yatırımcıların elindeki varlıklarını bir anda kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden yatırım yaparken likid içindeki havuzda özellikle piyasaları analiz ederek işlem görmeye dikkat etmelisiniz.

Uniswap’in Fiyatı Nedir?

Uniswap’in fiyatı özellikle Airdrop’un gerçekleşmesinden sonra yükselişe geçmiştir. UNI sahibi olanlar ise binlerce dolarlık gelir elde ederken Uniswap değeri 02.10.2020 tarihinde UNI fiyatı 29,46 TL olacak şekilde değerlenmiştir. Döviz kur piyasasında dolar cinsinden değeri ise 3,94 dolar olarak işlem  görmektedir.

Uniswap’te Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Uniswap piyasasında cüzdan oluşturmak için Matamask ve bu minvaldeki bütün cihazları kullanabilirsiniz. Matamask online sitesine giriş yaparak uygulamayı cihazlarınıza indirip cüzdan hizmetini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu uygulama Google Chrome’da eklenti olarak işlem görmektedir. Çıkan sayfada Get Started butonunu tıklayarak açılan pencereden cüzdan oluşturmak için Create a Wallet seçeneğini tıklayın. Sonrasında karşınıza gelen agree seçeneğine tıklayarak şifre oluşturma işlemini dikkatli bir şekilde yapabilirsiniz. Matamask bu işlemlerden hemen sonra sizden özel kelimeler isteyecektir.  Bu kelimeleri de bir yere not ettikten sonra cüzdanınızı hızlıca açabilirsiniz. 

Uniswap’te Cüzdana ETH Gönderme Nasıl Yapılır?

Uniswap’te cüzdana ETH işlemi için cüzdanınıza Ethereum gönderebilirsiniz. Sizden istenen free ücretini de hesaba katarak uygulamayı indirdikten sonra borsada veya cüzdandan ETH gönderim işlemini rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Uniswap’e Giriş Yapma ve Cüzdanı Bağlama İşlemi Nasıl Yapılır?

uniswap cuzdan hesabi olusturma

Uniswap’e giriş yaparak cüzdanı bağlama işlemi için öncelikle Uniswap’in resmi web sitesine giriş yapmalısınız. Daha sonra sistemde karşınıza gelen wallet seçeneğini tıklayarak açılan sekmede hangi cüzdanı bağlayacaksanız onu seçip cüzdan bağlama işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirin.

VeChain nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Uniswap Ekranında Swap Yapma İşlemi Nasıl Yapılır?

Uniswap ekranında Swap yapma işlemi için Uniswap uygulama ekranına giderek ekranda karşınıza çıkan from kısmında hangi coin’i değiştirmek istiyorsanız onu, coin to kısmında ise almak istediğiniz coin’i ekleyerek swap işleminize devam edin. Karşınıza çıkan atmask sekmesini tıkayıp burada bir miktar ödeme yaprak işleme onay verebilirsiniz. İşleme devam ettiğinizde ekranda karşınıza çıkan gas  free  alanına gelerek buradan işleme hızlı bir şekilde onay verebilirsiniz. Bu sürede free değiştirme imkânınızın da bulunduğunu unutmamalısınız. Bunun için edit ‘e tıklayarak, istediğiniz uygulama seçeneğini tercih edebilirsiniz. Gas free ayarı yaptıktan sonra onayla dedikten sonra swap işlemini oldukça hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Uniswapte istediğiniz coin işlemleri her zaman ekran önünde görünmeyebilir, bunun için manuel olarak ekleme işlemini daha da hızlı ve dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir. Ekleme işlemi için ekranda çıkan select  tokene tıklayarak, sayfadaki arama butonundan istediğiniz tokenin ismini yazmalısınız. Bu listeden token yoksa Etherscan’e giriş yaparak coin aratarak sayfada yer alan Contract url adresini Uniswap arama kısmına yapıştırıp add  ‘ı tıkladıktan sonra coin’i listeye kolayca ekleyebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • KOBİ Kredisi Veren Bankalar – Kredi Kent | Güncel Kredi Bilgi Ağı3 yıl önce
 • […] Uniswap nedir? Yazısına göz atabilirsiniz. […]

 • Destek Kredisi Veren Bankalar 2021 hangileridir? – Kredi Kent | Güncel Kredi Bilgi Ağı3 yıl önce
 • […] Uniswap nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz. […]

 • Arsa Kredisi Veren Bankalar Hangileri? – Kredi Kent | Güncel Kredi Bilgi Ağı3 yıl önce
 • […] Uniswap Nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz […]